RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pereira o pozwie RASP na 100 tys. zł: Tu chodzi o zastraszanie

Samuel Pereira (fot. Albert Zawada/PAP)
Samuel Pereira (fot. Albert Zawada/PAP)

Pozew cywilny na 100 tys. zł za krytyczne wpisy? (…) taka kwota to śmierć zawodowa dla każdego dziennikarza – ocenił szef portalu tvp.info Samuel Pereira. To komentarz do pozwu ze strony wydawnictwa Ringier Axel Springer Polska. – Gdyby TVP ścigała za pogardliwe stwierdzenia, że „telewizja publiczna jest rządowa” to podniósłby się rwetes jak stąd do Brukseli – podkreślił Pereira w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Pereira: Medialny knebel. Za co Axel Springer chce mnie ukarać na 100 tys. zł

17 października br. portal tvp.info opublikował rozmowę Waldemara Pawlaka z najbogatszym Polakiem Michałem Sołowowem. – Niemcy kupili sobie Fakt,...

zobacz więcej

– Nie bez powodu Niemcy u siebie bronią się przed zagranicznym kapitałem w mediach. W Polsce w ich mediach jest linia redakcyjna i dziennikarze się jej trzymają – powiedział.

Jak dodał Pereira, pozew RASP nie dotyczy tylko krytycznych wpisów oceniających „Fakt” jako „niemiecki tabloid”, ale także m.in. udostępnionego przez niego wpisu red. Renaty Grochal z 2018 roku. Podkreślił, że żądanie 100 tys. zł zadośćuczynienia to dla każdego dziennikarza „śmierć zawodowa”.

– Tu chodzi o zastraszenie każdego, komu do głowy przyszłoby skrytykować media RASP – powiedział.

Wskazał, że jeżeli wystarczy samo stwierdzenie, że jakaś gazeta należy do Niemców obraża jej dziennikarzy, to „może sami nie do końca dobrze się z tym czują”.

Podkreślił, że on, jako szef portalu tvp.info, „nie dostaje instrukcji z rządu”. – Od nikogo nie dostaję. (…) A jaką ma linię (Fakt – przyp. red.) w sprawie reparacji wojennych? O tym nie można dyskutować, bo pójdzie pozew na 100 tys. zł – powiedział.

Jak dodał, „jest przeciwnikiem sądzenia się z dziennikarzem, zarówno wtedy, gdy powie »telewizja rządowa«, jak i »Fakt jest niemiecki«”.

– Mimo, że „rządowa” jest bardzo dużym skrótem myślowym – podkreślił.

Zapytany o własną wizję linii redakcyjnej portalu tvp.info wskazał, że obejmuje ona „ciekawe, nie tylko poważne teksty, regularne artykuły publicystyczne – czego wcześniej nie było – więcej własnych treści, wideo na stronie i portalowych newsów”, a także „teksty pogłębiające wiedzę czytelnika, w zgodzie z dewizą »wiesz więcej«”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej