Kokaina zamiast soi. Rekordowa próba przemytu narkotyków w Hamburgu

W 211 czarnych sportowych torbach znajdowało się ponad 4,2 tys. pakietów czystej kokainy (fot. PAP/EPA/HAMBURG CUSTOMS HANDOUT)

Służba celna przechwyciła w porcie w Hamburgu 4,5 tony czystej kokainy, zadeklarowanej jako ładunek ziaren soi. Po zmieszaniu kokainy z innymi substancjami miałaby wartość rynkową około miliarda euro. To jak dotąd największy odkryty w Niemczech jednorazowy przemyt narkotyków, a ich przejęcie to bardzo dotkliwy cios dla międzynarodowych handlarzy.

Polscy marynarze w meksykańskim areszcie. Zarzutów nie postawiono

Prawdopodobnie trzech polskich marynarzy zatrzymano w Meksyku wraz z 19 filipińskimi za domniemane łamanie przepisów antynarkotykowych, ale...

zobacz więcej

Kokainę okryto w kontenerze, który statkiem z Montevideo w Urugwaju przez Hamburg miał trafić do Antwerpii. Celnicy dokonali odkrycia podczas rutynowej kontroli. W kontenerze znajdowało się 211 czarnych sportowych toreb, a w nich – 4,2 tys. pakietów ze sprasowaną kokainą.

Funkcjonariuszy granicznych chwali niemiecki minister finansów Rolf Boesinger, któremu podlegają służby celne. W porcie w Hamburgu przeładowuje się bowiem rocznie 9 mln kontenerów, a celnicy, dzięki „złożonej analizie ryzyka” otworzyli ten właściwy, spośród tysięcy kontenerów wyładowywanych codziennie.

Ładunek przechwycono przed dwoma tygodniami, jednak służba celna - ze względów bezpieczeństwa - zniszczyła całość ujawnionego towaru jeszcze przed podaniem w prasie informacji o jego ujawnieniu.

Jak zwracają uwagę niemieckie służby, coraz częstszym „trendem” wśród przemytników jest transport jednorazowo bardzo dużych ilości narkotyków - najczęściej właśnie przez hamburski port.

W 2017 roku odkryto tam przemyt trzech ładunków kokainy o łącznej wadze 3,8 tony. W tym samym okresie w całych Niemczech ujawniono 7 ton narkotyków.

Jak ocenia biuro ONZ ds. zwalczania handlu narkotykami i przestępstw UNODC, rynek przemytu i sprzedaży kokainy szybko rośnie w ostatnich latach. Wg szacunków organizacji w 2017 roku światowa produkcja kokainy wyniosła około dwóch tysięcy ton, a liczbę konsumentów ocenia się na ponad 18 mln. Kolumbia ma produkować około 70 proc. tego narkotyku.

źródło:
Zobacz więcej