RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Franky Zapata przeleciał na flyboardzie nad kanałem La Manche

Francuski wynalazca Franky Zapata przeleciał nad kanałem La Manche. Pokonał ponad 30 km nad wodą za pomocą flyboardu. Była to druga próba Francuza, który jeszcze przed startem zapewniał, że podniebne lekcje po pierwszym niepowodzeniu zostały odrobione, a wnioski wyciągnięte. Jak widać – skutecznie. Międzylądowanie, które poprzednio było powodem niepowodzenia, tym razem odbyło się bez komplikacji.

Zapata wystartował z plaży w gminie Sangatte na północy Francji w niedzielę o godz. 8:15 i po pokonaniu 35 km dotarł do wybrzeża Anglii.

Wynalazca chciał po 110 latach powtórzyć wyczyn Louisa Bleriota, który jako pierwszy w historii przeleciał kanał La Manche – samolotem jednopłatowym. Aby tego dokonać, konieczne było tankowanie flyboarda w locie, czego dotychczas nie praktykowano.

– Tym razem jestem bardziej zestresowany niż poprzednio. Tym razem jest trudniej, ponieważ jesteśmy bardziej zmęczeni, nie mieliśmy czasu na wszystkie poprawki i testy ale musimy zaufać szczęściu, nie mamy dużego wyboru – powiedział Franky Zapata przed startem.

Pierwszą próbę przelotu flyboardem nad kanałem La Manche Zapata podjął 25 lipca. Kilka minut po starcie spadł do wody. Nie trafił w zamontowaną na łodzi platformę do tankowania, kiedy mniej więcej w połowie drogi usiłował na niej wylądować. Tym razem międzylądowanie zakończyło się sukcesem.

Tym razem jednak było inaczej. Ekipa ciężko pracowała nad każdym szczegółem. – Jestem bardzo zmęczony ponieważ pracujemy teraz około 16 godzin dziennie przy wszystkich poprawkach. Chcę aby tym razem się udało – zaznaczał Zapata.

Był bardzo zdeterminowany aby zrealizować swój cel. Malwina Mont-Jovet, która przyjaźni się z nim od kilku lat, powiedziała, że po pierwszej nieudanej próbie przelotu, „trochę był rozczarowany, aczkolwiek nie traktował tego jako porażki, tylko naukę na przyszłość”.

Wynaleziony przez Zapatę flyboard, to fruwająca platforma pozwalająca na wykonywanie akrobacji w powietrzu i w wodzie. Może osiągać prędkość do 190 km na godzinę; po jednym tankowaniu lata około 10 minut.

Zapata wzbudził zaciekawienie na całym świecie, gdy jako „latający żołnierz” frunął na flyboardzie nad Paryżem podczas defilady wojskowej zorganizowanej 14 lipca z okazji francuskiego święta narodowego.

źródło:
Zobacz więcej