RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Trzy wartości kard. Wyszyńskiego: Kościół, Ojczyzna, rodzina

Prymasem Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński (fot. ach.PAP/CAF-ARCHIWUM /AW)
Prymasem Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński (fot. ach.PAP/CAF-ARCHIWUM /AW)

W katedrze włocławskiej upamiętniono 95. rocznicę święceń kapłańskich i 118. rocznicę urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. Biskup włocławski Wiesław Mering przewodniczył Mszy świętej i poświęcił portret Prymasa Tysiąclecia w kaplicy święceń Prymasa.

Lekarze zatwierdzili cud za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego

O. Gabriel Bartoszewski poinformował, że 29 listopada ub.r. konsylium lekarskie w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych potwierdziło cud...

zobacz więcej

Biskup Mering powiedział Polskiemu Radiu, że kardynał Stefan Wyszyński obok Kościoła i Ojczyzny cenił wartość rodziny. – Przecież jedno z haseł Wielkiej Nowenny, przez którą przeprowadzał nasz naród to była rodzina silna, ale kim, Bogiem – powiedział biskup Mering.

Podkreślił, że podstawą silnej i trwałej rodziny jest wiara i wartości, które symbolizuje chrześcijaństwo.

Biskup włocławski podkreślił, że Prymas Tysiąclecia był niezastąpionym pasterzem. – W polskim Kościele taki wielki brak męża, który ma odwagę, nie boi się, który gotów jest bronić Kościoła, jego praw, jego nauki i który równocześnie całą siłą kocha naród i w tym narodzie to, co jest jego podstawą podstawową strukturą, czyli rodziny – stwierdził biskup Mering.

Zwrócił uwagę, że marginalizuje się nauczanie Prymasa Wyszyńskiego, ponieważ sprzeciwia się współczesnym trendom. – Bo potrafił tym, którzy decydują często o aktualnej, dzisiejszej kulturze powiedzieć „robicie źle”, potrafił bronić tego Kościoła, który dzisiaj czasem, jeszcze niektórzy nazywają toruńskim Kościołem, on szanował zwykłego, prostego człowieka – oznajmił biskup Mering.

W uroczystości w katedrze włocławskiej uczestniczyły władze samorządowe miasta, kapłani, młodzież ze szkół imienia kardynała Wyszyńskiego.

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem, na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Po ukończeniu liceum we Włocławku wstąpił do tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego, a 3 sierpnia 1924 r. otrzymał święcenia kapłańskie we włocławskiej bazylice katedralnej z rąk biskup Wojciecha Owczarka. Tego samego dnia obchodził 23. urodziny.


Proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego zapoczątkował 29 maja 1989 r. Jan Paweł II. Etap diecezjalny procesu zakończył się 6 lutego 2001 r. Papież Franciszek 18 grudnia 2017 r. podpisał dekret o heroiczności jego cnót. Konsylium lekarskie w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych 18 grudnia 2017 r. zatwierdziło cud uzdrowienia za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej