RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Trzy wartości kard. Wyszyńskiego: Kościół, Ojczyzna, rodzina

Prymasem Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński (fot. ach.PAP/CAF-ARCHIWUM /AW)

W katedrze włocławskiej upamiętniono 95. rocznicę święceń kapłańskich i 118. rocznicę urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. Biskup włocławski Wiesław Mering przewodniczył Mszy świętej i poświęcił portret Prymasa Tysiąclecia w kaplicy święceń Prymasa.

Lekarze zatwierdzili cud za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego

O. Gabriel Bartoszewski poinformował, że 29 listopada ub.r. konsylium lekarskie w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych potwierdziło cud...

zobacz więcej

Biskup Mering powiedział Polskiemu Radiu, że kardynał Stefan Wyszyński obok Kościoła i Ojczyzny cenił wartość rodziny. – Przecież jedno z haseł Wielkiej Nowenny, przez którą przeprowadzał nasz naród to była rodzina silna, ale kim, Bogiem – powiedział biskup Mering.

Podkreślił, że podstawą silnej i trwałej rodziny jest wiara i wartości, które symbolizuje chrześcijaństwo.

Biskup włocławski podkreślił, że Prymas Tysiąclecia był niezastąpionym pasterzem. – W polskim Kościele taki wielki brak męża, który ma odwagę, nie boi się, który gotów jest bronić Kościoła, jego praw, jego nauki i który równocześnie całą siłą kocha naród i w tym narodzie to, co jest jego podstawą podstawową strukturą, czyli rodziny – stwierdził biskup Mering.

Zwrócił uwagę, że marginalizuje się nauczanie Prymasa Wyszyńskiego, ponieważ sprzeciwia się współczesnym trendom. – Bo potrafił tym, którzy decydują często o aktualnej, dzisiejszej kulturze powiedzieć „robicie źle”, potrafił bronić tego Kościoła, który dzisiaj czasem, jeszcze niektórzy nazywają toruńskim Kościołem, on szanował zwykłego, prostego człowieka – oznajmił biskup Mering.

W uroczystości w katedrze włocławskiej uczestniczyły władze samorządowe miasta, kapłani, młodzież ze szkół imienia kardynała Wyszyńskiego.

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem, na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Po ukończeniu liceum we Włocławku wstąpił do tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego, a 3 sierpnia 1924 r. otrzymał święcenia kapłańskie we włocławskiej bazylice katedralnej z rąk biskup Wojciecha Owczarka. Tego samego dnia obchodził 23. urodziny.


Proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego zapoczątkował 29 maja 1989 r. Jan Paweł II. Etap diecezjalny procesu zakończył się 6 lutego 2001 r. Papież Franciszek 18 grudnia 2017 r. podpisał dekret o heroiczności jego cnót. Konsylium lekarskie w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych 18 grudnia 2017 r. zatwierdziło cud uzdrowienia za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego.

źródło:
Zobacz więcej