RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarła aktorka Ludmiła Łączyńska znana z roli Jadwigi Matysiakowej

Aktorka Ludmiła Łączyńska, która od 1957 r. nieprzerwanie wcielała się w rolę Jadwigi Matysiakowej w powieści radiowej „Matysiakowie”, zmarła w sobotę. Miała 96 lat.

Zmarła Hanna Dunowska. Aktorka miała 60 lat

W wieku 60 lat zmarła aktorka teatralna i filmowa Hanna Dunowska. W ostatnich latach karierę aktorską łączyła z pracą psychoterapeuty.

zobacz więcej

Informacja o śmierci aktorki opublikowana została na profilu Teatru Polskiego Radia w jednym z portali społecznościowych. „Odeszła nasza Wisia, babcia Wisia, bo tak o niej mówiliśmy w radiu. Wielki smutek” – napisano.

O śmierci Łączyńskiej poinformowało też Polskie Radio na stronie internetowej, powołując się na dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukułę, który wspomina ją jako osobę wyjątkową – piękną, ciepłą i dobrą. „Oglądałem jej zdjęcia z lat 50., To była tak piękna kobieta, że wszyscy się w niej kochali. To piękno pozostało w niej na zawsze. Patrzyłem na nią, jak mijają lata, a ona się nie zmienia, a wewnętrznie staje się jeszcze piękniejsza. Była chodzącą dobrocią dla wszystkich, od kierowcy samochodu po ministra, przyjaciółka zwierząt” – wspomina Kukuła.

Ludmiła Łączyńska urodziła się w 1923 r. w Lublinie. Była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie z 1952 r. Debiutowała w Teatrze Polskim w Warszawie.

Z Polskim Radiem Łączyńska była związana od 1957 r. Słuchaczom znana była m.in. z występów w popularnym „Podwieczorku przy mikrofonie”. Zagrała też w kilkudziesięciu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, także w audycjach dla dzieci.

Od 1957 r. nieprzerwanie grała rolę Jadwigi „Wisi” Matysiakowej w powieści radiowej „Matysiakowie”. Sierpniowe odcinki powieści nagrywano z Łączyńską w domu aktorki, słuchacze „Matysiaków” usłyszą ją jeszcze w najbliższych dwóch odcinkach.

W 2001 r. Ludmiła Łączyńska została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło:

Zobacz więcej