Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Śmierć wodza plemienia Waiapi. ONZ oskarża prezydenta Brazylii

Blisko 1,3 tys. tubylców z plemienia Waiapi zamieszkuje w regionie obfitującym w złoża rudy żelaza i miedź oraz złoto (fot. Twitter/@NBCNews)

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za „najazd” na ziemie tubylczego plemienia Waiapi w amazońskim stanie Amapa na północy kraju i zamordowanie jego przywódcy Emyry Waiapiego – uważa sprawozdawczyni ONZ Victoria Tauli–Corpuz.

Alarmujące tempo zanikania lasów Amazonii. Apel prezydenta Brazylii

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro wezwał do kontrolowania oficjalnych danych na temat wylesiania, kontynuując ataki na państwowy instytut badań...

zobacz więcej

– Kiedy Bolsonaro wzywa w swych przemówieniach do eksploatacji gospodarczej ziem zamieszkanych przez tubylcze plemiona, w praktyce daje zielone światło interesom ekonomicznym i politycznym tych, którzy chcą eksploatować Amazonię – oświadczyła specjalna sprawozdawczyni ds. ludów tubylczych w wywiadzie dla hiszpańskiej agencji EFE.

Blisko 1,3 tys. tubylców z plemienia Waiapi zamieszkuje w regionie obfitującym w złoża rudy żelaza i miedź oraz złoto. Jest to jedyny w Brazylii region, w którym rdzenni mieszkańcy mają formalne uprawnienia do „racjonalnej eksploatacji” złota.

Misjonarz zamordowany w Amazonii

W Peru znaleziono zwęglone ciało brytyjskiego misjonarza Paula McAuleya ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich. Był on aktywnie zaangażowany...

zobacz więcej

Przywódca plemienny Emyra Waiapi zginął 23 lipca, prawdopodobnie zaatakowany przez grupę pracowników pobliskiej kopalni; dochodzenie w tej sprawie jest w toku.

Do dramatu plemienia Waiapi doszło w czasie, gdy prezydent Bolsonaro wzywa nieustannie do „eksploatowania” bogactw mineralnych Amazonii – przypomina EFE. Na spotkaniu z dziennikarzami w poniedziałek oświadczył, że tubylcze rezerwaty w Amazonii „uniemożliwiają” rozwój kraju i że zajmie się „uregulowaniem górnictwa”.

Victoria Tauli–Corpuz zażądała od brazylijskich władz wdrożenia dochodzeń w sprawie śmierci tubylczego przywódcy i postawienia winnego przed sądem. Wezwała do zwiększenia międzynarodowej presji na brazylijski rząd, zwłaszcza ze strony europejskich krajów importujących brazylijskie mięso i derywaty soi, w chwili gdy UE szykuje się do ratyfikacji umowy o wolnym handlu z krajami południowoamerykańskiego Mercosuru.

– Europa jest bardzo zaniepokojona zmianami klimatycznymi i zaangażowana w sprawę zachowania bioróżnorodności. Oznacza to, że powinna pamiętać o zagrożeniach środowiska i obronie praw człowieka, prowadząc negocjacje w sprawie ratyfikowania porozumienia – podkreśliła Tauli–Corpuz.

źródło:

Zobacz więcej