RAPORT

Pogarda

Onet.pl obraził pamięć rozstrzelanej w Palmirach konspiratorki. Pisał o prostytucji i romansach

Fotografia przedstawiała kobiety prowadzone na egzekucję w Palmirach (fot. NAC)
Fotografia przedstawiała kobiety prowadzone na egzekucję w Palmirach (fot. NAC)

Najnowsze

Popularne

Ringier Axel Springer Polska musi przeprosić Krystiana Brodackiego na stronie głównej portalu Onet.pl, w ramce wielkości jednej czwartej ekranu oraz zapłacić mu 100 tys. zł tytułem zadośćuczynienia – orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie. Sprawa dotyczy zdjęcia opublikowanego na portalu Onet.pl w tekście o romansach Polek z Niemcami i prostytucji podczas okupacji. Fotografia przedstawiała kobiety prowadzone na egzekucję w Palmirach. Jedną z nich jest konspiratorka Maria Brodacka.

Onet.pl musi przeprosić za znieważenie pamięci konspiratorki

Zapłata 50 tys. zł kary i przeprosiny. W Sądzie Okręgowym w Krakowie zapadł wyrok w sprawie publikacji przez portal Onet.pl zdjęcia Polek...

zobacz więcej

O sprawie poinformowano na stronie Reduty Dobrego Imienia, fundacji, która zainicjowała proces przeciwko Ringier Axel Springer Polska, poniosła wszelkie koszty procesowe i monitorowała sprawę.

– W sprawach o naruszenie tożsamości narodowej, w sprawach, które obrażają wszystkich Polaków przestaliśmy już prosić: „A może usuniecie informację?”, „A może przeprosicie?”. My teraz mówimy: „Usuwajcie nieprawdziwe informacje, przepraszajcie i płaćcie!” – stwierdził prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski. Dodał, że kwota zadośćuczynienia jest rekordowa, a przeprosiny mają być widoczne na głównej stronie Onet.pl aż przez tydzień, w ramce wielkości jednej czwartej ekranu.

„Jeszcze kilka lat temu sądy polskie mówiły: »Musicie się sądzić w Niemczech z niemieckimi podmiotami«. A dziś sądzimy się w Polsce i wygrywamy niebagatelne kwoty” – zauważa Świrski.

– Z pewnością wyrok jest precedensowy. Z punktu widzenia prawnego otrzymaliśmy bez wątpienia rekordowe – jak dotychczas – zadośćuczynienie za naruszenie dobra osobistego w postaci tożsamości narodowej i kultu pamięci o zmarłej mamie. Sąd uznał bowiem kwotę 100 000 zł jako adekwatną w niniejszej sprawie. Zasądził również przeproszenie, a treść przeproszenia to ponad 1000 znaków. W dotychczasowych wyrokach o naruszenie kultu pamięci o osobach zmarłych, jeśli sąd zasądzał zadośćuczynienie czy przeproszenie, to było to zazwyczaj kilka zdań oraz 10 000 do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nigdy jeszcze nie było wygranej sprawy o zadośćuczynienie za naruszenie prawa do tożsamości narodowej – powiedziała dr Monika Brzozowska-Pasieka, pełnomocnik Krystiana Brodackiego.

Ringier Axel Springer odwołał się od orzeczenia o zadośćuczynieniu w wys. 50 tys.zł

Prezydent: Fake news na onet.pl. Nie mieszkamy w Belwederze

„Nie mieszkamy z Agatą w Belwederze, jak Państwo Komorowscy. Tak jak Państwo Kwaśniewscy, a potem Państwo Kaczyńscy mieszkamy na Krakowskim...

zobacz więcej

Sprawa dotyczy zdjęcia opublikowanego 15 marca 2016 r. na portalu Onet.pl, przedstawiającego kobiety prowadzone na egzekucję w Palmirach. Ilustrowało ono tekst o romansach Polek z Niemcami i prostytucji podczas okupacji.

Na zdjęciu swoją matkę rozpoznał Krystian Brodacki. Z inicjatywy Reduty Dobrego Imienia złożył pozew przeciwko portalowi. Domagał się w nim przeprosin za znieważenie matki i 150 tys. zł zadośćuczynienia. W grudniu 2017 r. krakowski sąd okręgowy orzekł, że portal musi zapłacić 50 tys. zł zadośćuczynienia i przeprosić Krystiana Brodackiego za znieważenie pamięci matki. Ringier Axel Springer wniósł apelację w tej sprawie.

Maria Brodacka była konspiratorką Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej. Po aresztowaniu przeszła okrutne śledztwo na Gestapo, w więzieniu przy ul. Rakowieckiej i na Pawiaku, nie wydając nikogo. W dniu 14 czerwca 1940 r. została rozstrzelana w Palmirach. Palmiry pod Warszawą w Puszczy Kampinoskiej to miejsce masowych mordów na Polakach – zwłaszcza inteligencji. Łącznie Niemcy zabili tam 2,2 tys. osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej