RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Bolała go szczęka. Chłopiec miał ponad 500 zbędnych zębów [WIDEO]

7-letni Ravindran z Ćennaj z Indii miał ponad 500 zbędnych zębów (fot. YT/ANI News Official)

7-letni Ravindran z Ćennaj w Indiach od kilku lat życia skarżył się na ból i obrzęk dolnej szczęki. Zaniepokojeni rodzice chłopca podjęli decyzję o przeprowadzeniu badań w indyjskim Saveetha Dental College. Niezbędna okazała się operacja, ponieważ u chłopca wykryto dodatkowe 526 zębów.

„Tsunami” na basenie. Ranne zostały 44 osoby [WIDEO]

44 osoby zostały ranne po awarii maszyny w parku wodnym w północno-wschodnich Chinach. Urządzenie odpowiedzialne za wytwarzanie fal...

zobacz więcej

– Rodzice po raz pierwszy zauważyli obrzęk, gdy chłopiec miał trzy lata. Nie zawracali sobie jednak tym głowy, ponieważ obrzęk nie był zbyt duży, a chłopiec nie potrafił spokojnie wysiedzieć w fotelu dentystycznym – powiedział P. Senthilnathan, profesor z oddziału chirurgii szczękowo-twarzowej indyjskiego Saveetha Dental College.

Zdjęcie rentgenowskie i tomografia komputerowa prawej strony dolnej szczęki chłopca ujawniły ogromną liczbę zębów. Lekarze z Saveetha Dental College podjęli decyzję o przeprowadzeniu operacji.

Choć rodzice chłopca zgodzili się na operację, to przekonanie chłopca zajęło kilka godzin.

– Otworzyliśmy szczękę po podaniu ogólnego znieczulenia i znaleźliśmy narośl. Okazało się, że jest w niej ponad pół tysiąca zębów – powiedział Senthilnathan.

Lekarze, którzy brali udział w operacji podkreślają, że to pierwszy taki przypadek.

Wskazują, że dziecku urosła tak duża liczba zębów z powodu zębiaka złożonego – nowotworu szczęki. Jednak powody jego powstania nie są do końca jasne. Według lekarzy nowotwór może mieć podłoże genetyczne.

Dziecko wróciło do domu już trzeciego dnia po operacji. Chłopiec przyznał, że po zabiegu czuje się dobrze. Jak twierdzą lekarze, rekonstrukcja szczęki nie będzie konieczna.

źródło:
Zobacz więcej