Raport

Epidemia koronawirusa

Nowe sankcje na Rosję za atak na Skripala

Do próby otrucia Skripala doszło 4 marca 2018 r. w brytyjskim Salisbury (fot. Matt Cardy/Getty Images)

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze, które nakłada nowe sankcje na Rosję – informuje w piątek „New York Times”. Gazeta wyjaśnia, że jest to odpowiedź na rosnącą presję ze strony Kongresu, by dalej karać Moskwę za atak na Siergieja Skripala.

Julia Skripal: Powrót do zdrowia jest powolny i niezwykle bolesny

Córka byłego pułkownika GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, Julia, powiedziała agencji Reutera, że oboje „mieli...

zobacz więcej

Ten drugi pakiet sankcji za użycie broni chemicznej – jak pisze „NYT” – „zakazuje udzielania pożyczek i innej pomocy Rosji przez międzynarodowe instytucje finansowe oraz udzielania większości pożyczek przez amerykańskie banki na rzecz rosyjskich władz”.

Nowojorska gazeta podkreśla, że Trump „nie jest chętny, by karać Rosję, a w zamian stara się nawiązywać lepsze relacje z Moskwą, mimo jej dobrze udokumentowanej ingerencji w wybory (prezydenckie) z 2016 r.”. Ale w ostatnich tygodniach – czytamy – kongresmeni obu partii krytykowali „ociąganie się” administracji Trumpa w kwestii kontynuowania sankcji, nałożonych w sierpniu 2018 r., co nazwali prawnie uzasadnionym działaniem.

Według „NYT” w poniedziałek wysocy rangą Demokraci i Republikanie z komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów wysłali wspólny list do Białego Domu, grożąc kolejnymi działaniami Kongresu w celu wymuszenia kroków ze strony administracji w sprawie sankcji. Rozporządzenie wykonawcze nakładające nowe restrykcje Trump podpisał w czwartek.

4 marca 2018 r. w brytyjskim Salisbury doszło do próby otrucia Skripala – byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i współpracownika wywiadu brytyjskiego. Ofiarą próby zamachu padła też jego córka Julia Skripal. Zdaniem władz w Londynie atak przeprowadzili oficerowie GRU działający za przyzwoleniem władz Rosji, czemu Moskwa zaprzecza.

Sankcje wprowadzone przez USA w sierpniu ubiegłego roku dotyczyły m.in. „zakazu zezwoleń na eksport” do Rosji dóbr o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego. Rzeczniczka Departamentu Stanu argumentowała wówczas, że władze w Waszyngtonie ustaliły, że Rosja „użyła broni chemicznej lub biologicznej, naruszając prawo międzynarodowe, czy też użyła śmiercionośnej broni chemicznej lub biologicznej przeciwko swoim własnym obywatelom”.

źródło:

Zobacz więcej