Słabe mięśnie zwiększają ryzyko zgonu

Naukowcy z Uniwersytetu Sao Paulo prowadzili badania przez cztery lata (fot. Shutterstock/Dmytro Zinkevych)

Niska masa mięśni rąk i nóg ma związek z większym ryzykiem zgonu u osób po 65. roku życia – informują naukowcy z Brazylii na łamach „Journal of Bone and Mineral Research”.

Upał i dziecko w aucie. Opracowano kalkulator rozgrzanego samochodu

Kalkulator rozgrzanego samochodu pokazuje, minuta po minucie, co się dzieje z dzieckiem pozostawionym w aucie m.in. w zależności od temperatury,...

zobacz więcej

Naukowcy z Uniwersytetu Sao Paulo przez cztery lata prowadzili badania w grupie 839 osób po 65. roku życia, koncentrując się zależności pomiędzy ryzykiem zgonu a poziomem tkanki mięśniowej oraz tkanki tłuszczowej podskórnej i trzewnej. Niski poziom masy mięśniowej występował u blisko 20 proc. badanych.

Po wzięciu pod uwagę innych czynników, takich jak wiek, aktywność fizyczna, cukrzyca czy choroby układu sercowo–naczyniowego, badacze ustalili, że mała masa mięśniowa była związana z ryzykiem zgonu w największym stopniu. W przypadku kobiet z małą masą mięśniową ryzyko zgonu wzrastało o 63 proc, a w przypadku mężczyzn – o 11,4 proc.

Autorzy zauważają, że różnica ta może być spowodowana zmianami hormonalnymi związanymi z menopauzą.

– Szybkie przejście z ochronnego środowiska estrogenowego do szkodliwego środowiska hipoestrogenowego, które ma szczególnie negatywny wpływ na układ krążenia, może sprawiać, że po menopauzie rola mięśni szkieletowych, łącznie z produkcją cytokin przeciwzapalnych, staje się bardziej wyraźna – mówi jedna z autorów publikacji dr Rosa Maria Rodrigues Pereira z Uniwersytetu Sao Paulo.

Stopniowa utrata masy mięśniowej ma także związek z sarkopenią, która w połączeniu z osteoporozą zwiększa podatność seniorów na upadki, złamania i inne urazy. Utracie masy i siły mięśniowej, związanej z wiekiem (sarkopenia pierwotna), można jednak zapobiegać poprzez regularny trening oporowy i dostarczanie odpowiedniej ilości białka w pożywieniu – podkreślają autorzy.

źródło:

Zobacz więcej