Raport

Epidemia koronawirusa

Złotowski: Niemcy nie wiedzą o bezmyślnym zburzeniu Warszawy po powstaniu

– To, co się stało po powstaniu, to bezmyślne i bezcelowe zburzenie Warszawy, o tym Niemcy nie wiedzą, my musimy im to pokazać – powiedział w piątek w programie „Minęła 9” europoseł PiS Kosma Złotowski. Podkreślił, że wtedy być może niemieckie władze będą miały inne podejście „do naszych pretensji odszkodowawczych”.

Szef MSZ Niemiec: Chciałbym prosić polski naród o przebaczenie

– Chciałbym prosić polski naród o przebaczenie; wstyd mi za to, co Niemcy wyrządzili Polsce – powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych...

zobacz więcej

Polityk odniósł się także do czwartkowych słów niemieckiego ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa, który przepraszał w imieniu Niemiec za to, co wyrządzili Polsce i prosił o wybaczenie. – To, co powiedział minister Maas to coś bardzo ważnego, ale tego rodzaju słowa z ust niemieckich padają nie po raz pierwszy – stwierdził.

– Dzisiaj wiemy, co powstanie Polsce przyniosło, jak wpłynęło na późniejszy rozwój RP i w jaki sposób my do tych tradycji powstańczych się dzisiaj odwołujemy – stwierdził.

Zdaniem Bogusława Liberadzkiego, europosła SLD, „narracja o Powstaniu Warszawskim ewoluuje”.

– Jeszcze parę lat temu, jakie były sceny chociażby w kwaterze powstańców warszawskich. W tym roku obchodzenie powstania miało, moim zdaniem, charakter godny, podniosły, miało charakter akcentujący również podstawowe pomniki, miejsca, które duchowo nas w tym punkcie gromadzą – powiedział. Dodał, że niepotrzebne były dwa czwartkowe incydenty Kotwica na tęczowej fladze i race.

źródło:
Zobacz więcej