RAPORT

Pogarda

Politycy Nowoczesnej na czołowych miejscach list wyborczych KO

Na listach Koalicji Obywatelskiej wśród pierwszych trójek znalazło się ośmiu kandydatów Nowoczesnej (fot. arch. PAP/Rafał Guz)
Na listach Koalicji Obywatelskiej wśród pierwszych trójek znalazło się ośmiu kandydatów Nowoczesnej (fot. arch. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer „dwójką” na liście wyborczej Koalicji Obywatelskiej w Warszawie, a wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak – z nr 2 w Sosnowcu; liderem listy w Opolu będzie poseł Witold Zembaczyński. Na czołowych miejscach list KO znalazło się ośmiu kandydatów Nowoczesnej.

Zamieszanie na liście KO. Schetyna jednak rekomenduje Hartwich na „trójkę” w Toruniu

Lider PO Grzegorz Schetyna spotkał się w środę z Iwoną Hartwich, jedną z liderek protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. – Będę rekomendował, by...

zobacz więcej

Na listach Koalicji Obywatelskiej wśród pierwszych trójek znalazło się ośmiu kandydatów Nowoczesnej. Większość posłów Nowoczesnej ubiega się o reelekcję; ze startu zrezygnował Paweł Pudłowski.

Katarzyna Lubnauer zapewniła, że we wszystkich okręgach na listach Koalicji Obywatelskiej znajdzie się co najmniej jeden kandydat rekomendowany przez jej ugrupowanie. Jak zapewniła, jest zadowolona z miejsc, które przypadły przedstawicielom Nowoczesnej. Jej zdaniem dają one dużą szansę na reelekcję obecnych posłów. Poinformowała, że ze startu w wyborach zrezygnował były szef klubu Nowoczesnej Paweł Pudłowski.

Nowoczesnej przypadło jedno pierwsze miejsce – w Opolu na czele listy znalazł się poseł Witold Zembaczyński. Lubnauer wystartuje z drugiego miejsca w Warszawie, za szefem PO Grzegorzem Schetyną. „Dwójka” przypadła również wicemarszałek Sejmu Barbarze Dolniak, która o mandat posła powalczy w Sosnowcu.

Nowoczesna obsadziła także pięć „trójek” na listach KO. W Bielsku-Białej z trzeciego miejsca wystartuje poseł Mirosław Suchoń; w Olsztynie – poseł Mirosław Pampuch; w Koninie – posłanka Paulina Henning-Kloska; w Poznaniu – sekretarz Nowoczesnej Adam Szłapka; w Pile – działaczka Kongresu Kobiet Iwona Kamińska-Lech. Posłanka Monika Rosa o mandat będzie walczyć z czwartego miejsca na liście w Katowicach.

Zdanowska opuszcza Koalicję Obywatelską. To efekt ogłoszenia „jedynek”

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska odchodzi ze sztabu Koalicji Obywatelskiej. Decyzję podjęła po ogłoszeniu przez lidera Platformy wyborczych...

zobacz więcej

„Piątką” na liście Koalicji Obywatelskiej w Nowym Sączu została Elżbieta Ruchała. W Rybniku z piątego miejsca wystartuje Bartłomiej Gabryś. W Gliwicach – radna Rady Miasta Zabrza Agnieszka Rupniewska.

W Gdańsku z szóstego miejsca wystartuje posłanka Ewa Lieder. W okręgu podwarszawskim „szóstką” został rekomendowany przez Nowoczesną b. funkcjonariusz UOP i b. wiceminister gospodarki (2001 r.) Piotr Niemczyk. „Siódemką” na liście we Wrocławiu został poseł Krzysztof Mieszkowski, a w Chełmie – zamojski radny Rafał Zwolak.

Wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz wystartuje z ósmego miejsca w Warszawie, a poseł Jerzy Meysztowicz to „ósemka” krakowskiej listy Koalicji Obywatelskiej. Politycy Nowoczesnej deklarują w rozmowach z PAP, że miejsce Meysztowicza na liście może zmienić się na wyższe.

Na liście w Szczecinie Nowoczesną reprezentować będzie radna Edyta Łongiewska-Wijas, w Bydgoszczy – Joanna Czerska-Thomas z zarządu partii, w Rzeszowie – radny sejmiku województwa podkarpackiego Krzysztof Feret, w Krośnie – Barbara Balon, w Legnicy – wiceprezydent Jeleniej Góry Kamil Sikora, w Wałbrzychu – radny powiatu dzierżoniowskiego Tomasz Mitraszewski oraz radny sejmiku województwa dolnośląskiego Jacek Iwancz.

Kowal tłumaczy się z przejścia do PO: Czas jest trudny

– Gdyby kiedyś podobna propozycja padła, byłbym zachwycony. Teraz czułem, że to nie jest takie proste, ale zdecydowałem się – mówi Paweł Kowal na...

zobacz więcej

Z Łodzi o mandat w Sejmie powalczy przewodniczący łódzkiej rady miejskiej Marcin Gołaszewski; z Płocka – regionalna szefowa Nowoczesnej Katarzyna Kwarcińska-Kulis; z Elbląga – Katarzyna Królak; z Torunia – włocławska radna Agnieszka Walczak.

Dobre miejsca na listach wyborczych przypadły byłym posłom Nowoczesnej, którzy w trakcie kadencji zmienili barwy partyjne. Z pierwszych miejsc na listach wystartują: Kamila Gasiuk-Pihowicz w Siedlcach (z klubu Nowoczesnej odeszła w grudniu 2018 r.) oraz Marta Golbik w Gliwicach (odeszła w kwietniu 2017 r.).

„Dwójki” na listach KO obsadzą: Krzysztof Truskolaski w Białymstoku (odszedł w grudniu 2018 r.) i Adam Cyrański w Kielcach (odszedł w styczniu 2018 r.). Kornelia Wróblewska (z klubem Nowoczesnej pożegnała się w grudniu 2018 r.) to „trójka” w Chełmie. Paweł Kobyliński (do klubu Nowoczesnej trafił z klubu Kukiz'15; w grudniu 2018 r. przeszedł do klubu PO-KO) wystartuje z czwartego miejsca w Gliwicach.


Wysokie miejsca na listach uzyskało też dwóch posłów, którzy w 2016 r. odeszli z ówczesnego klubu PO i dołączyli do klubu Nowoczesnej, a w grudniu 2018 r. wrócili do klubu PO-KO: Marek Sowa to „dwójka” w Chrzanowie, a Michał Jaros to „trójka” we Wrocławiu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej