
Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer „dwójką” na liście wyborczej Koalicji Obywatelskiej w Warszawie, a wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak – z nr 2 w Sosnowcu; liderem listy w Opolu będzie poseł Witold Zembaczyński. Na czołowych miejscach list KO znalazło się ośmiu kandydatów Nowoczesnej.
Lider PO Grzegorz Schetyna spotkał się w środę z Iwoną Hartwich, jedną z liderek protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. – Będę rekomendował, by...
zobacz więcej
Na listach Koalicji Obywatelskiej wśród pierwszych trójek znalazło się ośmiu kandydatów Nowoczesnej. Większość posłów Nowoczesnej ubiega się o reelekcję; ze startu zrezygnował Paweł Pudłowski.
Katarzyna Lubnauer zapewniła, że we wszystkich okręgach na listach Koalicji Obywatelskiej znajdzie się co najmniej jeden kandydat rekomendowany przez jej ugrupowanie. Jak zapewniła, jest zadowolona z miejsc, które przypadły przedstawicielom Nowoczesnej. Jej zdaniem dają one dużą szansę na reelekcję obecnych posłów. Poinformowała, że ze startu w wyborach zrezygnował były szef klubu Nowoczesnej Paweł Pudłowski.
Nowoczesnej przypadło jedno pierwsze miejsce – w Opolu na czele listy znalazł się poseł Witold Zembaczyński. Lubnauer wystartuje z drugiego miejsca w Warszawie, za szefem PO Grzegorzem Schetyną. „Dwójka” przypadła również wicemarszałek Sejmu Barbarze Dolniak, która o mandat posła powalczy w Sosnowcu.
Nowoczesna obsadziła także pięć „trójek” na listach KO. W Bielsku-Białej z trzeciego miejsca wystartuje poseł Mirosław Suchoń; w Olsztynie – poseł Mirosław Pampuch; w Koninie – posłanka Paulina Henning-Kloska; w Poznaniu – sekretarz Nowoczesnej Adam Szłapka; w Pile – działaczka Kongresu Kobiet Iwona Kamińska-Lech. Posłanka Monika Rosa o mandat będzie walczyć z czwartego miejsca na liście w Katowicach.
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska odchodzi ze sztabu Koalicji Obywatelskiej. Decyzję podjęła po ogłoszeniu przez lidera Platformy wyborczych...
zobacz więcej
„Piątką” na liście Koalicji Obywatelskiej w Nowym Sączu została Elżbieta Ruchała. W Rybniku z piątego miejsca wystartuje Bartłomiej Gabryś. W Gliwicach – radna Rady Miasta Zabrza Agnieszka Rupniewska.
W Gdańsku z szóstego miejsca wystartuje posłanka Ewa Lieder. W okręgu podwarszawskim „szóstką” został rekomendowany przez Nowoczesną b. funkcjonariusz UOP i b. wiceminister gospodarki (2001 r.) Piotr Niemczyk. „Siódemką” na liście we Wrocławiu został poseł Krzysztof Mieszkowski, a w Chełmie – zamojski radny Rafał Zwolak.
Wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz wystartuje z ósmego miejsca w Warszawie, a poseł Jerzy Meysztowicz to „ósemka” krakowskiej listy Koalicji Obywatelskiej. Politycy Nowoczesnej deklarują w rozmowach z PAP, że miejsce Meysztowicza na liście może zmienić się na wyższe.
Na liście w Szczecinie Nowoczesną reprezentować będzie radna Edyta Łongiewska-Wijas, w Bydgoszczy – Joanna Czerska-Thomas z zarządu partii, w Rzeszowie – radny sejmiku województwa podkarpackiego Krzysztof Feret, w Krośnie – Barbara Balon, w Legnicy – wiceprezydent Jeleniej Góry Kamil Sikora, w Wałbrzychu – radny powiatu dzierżoniowskiego Tomasz Mitraszewski oraz radny sejmiku województwa dolnośląskiego Jacek Iwancz.
– Gdyby kiedyś podobna propozycja padła, byłbym zachwycony. Teraz czułem, że to nie jest takie proste, ale zdecydowałem się – mówi Paweł Kowal na...
zobacz więcej
Z Łodzi o mandat w Sejmie powalczy przewodniczący łódzkiej rady miejskiej Marcin Gołaszewski; z Płocka – regionalna szefowa Nowoczesnej Katarzyna Kwarcińska-Kulis; z Elbląga – Katarzyna Królak; z Torunia – włocławska radna Agnieszka Walczak.
Dobre miejsca na listach wyborczych przypadły byłym posłom Nowoczesnej, którzy w trakcie kadencji zmienili barwy partyjne. Z pierwszych miejsc na listach wystartują: Kamila Gasiuk-Pihowicz w Siedlcach (z klubu Nowoczesnej odeszła w grudniu 2018 r.) oraz Marta Golbik w Gliwicach (odeszła w kwietniu 2017 r.).
„Dwójki” na listach KO obsadzą: Krzysztof Truskolaski w Białymstoku (odszedł w grudniu 2018 r.) i Adam Cyrański w Kielcach (odszedł w styczniu 2018 r.). Kornelia Wróblewska (z klubem Nowoczesnej pożegnała się w grudniu 2018 r.) to „trójka” w Chełmie. Paweł Kobyliński (do klubu Nowoczesnej trafił z klubu Kukiz'15; w grudniu 2018 r. przeszedł do klubu PO-KO) wystartuje z czwartego miejsca w Gliwicach.
Wysokie miejsca na listach uzyskało też dwóch posłów, którzy w 2016 r. odeszli z ówczesnego klubu PO i dołączyli do klubu Nowoczesnej, a w grudniu 2018 r. wrócili do klubu PO-KO: Marek Sowa to „dwójka” w Chrzanowie, a Michał Jaros to „trójka” we Wrocławiu.