RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska”

Najnowsze

Popularne

– Jesteśmy strażnikami pamięci o tamtych ludziach. (...) To, co się wtedy wydarzyło, wyznaczyło dla nas święty czas pamięci, która zobowiązuje - powiedział arcybiskup Marek Jędraszewski, podczas mszy św. w krakowskim kościele Mariackim z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Symbol powstania warszawskiego z logo LGBT u posła PO

Symbol Polski Walczącej, popularną „kotwicę”, na tle tęczowej flagi LGBT zamieścił na Twitterze poseł PO Piotr Misiło. Wpis krytykują internauci.

zobacz więcej

W ramach czwartkowych obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego metropolita krakowski wygłosił kazanie w kościele Mariackim w Krakowie. W homilii przywołał teksty Biblii oraz teksty literackie nawiązujące do wydarzeń z 1944 r.

– Pamięć powstańczych czynów każe nam czcić bohaterów, mieć poczucie zobowiązania, które płynie z tamtych sześćdziesięciu trzech tragicznych dni i powtarzać za Zbigniewem Herbertem: „Bądź wierny, idź” – powiedział.

Wspominając bohaterstwo powstańców, mówił: „Jesteśmy strażnikami pamięci o tamtych ludziach (...) To, co się wtedy wydarzyło, wyznaczyło dla nas święty czas pamięci, która zobowiązuje”.

Abp Jędraszewski podkreślił, że to z powstańczych mogił narodziła się wolna Polska. – Trzeba było długo na nią czekać (...) Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa – stwierdził.

Nawiązując do toczących się obecnie sporów światopoglądowych, abp Jędraszewski przytoczył rzymską maksymę „Summum ius, summa iniuria” (łac.: Szczyt prawa, szczytem bezprawia – dop. red.).

– W imię tak zwanych rządów prawa, można krzywdzić. Największa tolerancja, a jednocześnie szczyt nietolerancji. Na ustach głoszących tolerancję, pojawiają się przemoc, poniżanie, szyderstwo z najświętszych znaków: Matki Bożej Częstochowskiej, a w ostatnich dniach z symbolu Polski Walczącej. Pamięć o mogiłach każe nam zdobywać się na sprzeciw i bronić autentycznej wolności – zaapelował abp Jędraszewski do wiernych pod koniec kazania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej