RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spór o wykaz sędziów popierających kandydatów do KRS. Sejm nie otrzymał akt

Kancelaria Sejmu została zobowiązana przez prezesa UODO do „powstrzymania się od upublicznienia lub udostępnienia” danych osobowych sędziów (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Kancelaria Sejmu została zobowiązana przez prezesa UODO do „powstrzymania się od upublicznienia lub udostępnienia” danych osobowych sędziów (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Do tej pory Kancelaria Sejmu nie otrzymała z sądu akt administracyjnych sprawy wraz z odpisem orzeczenia ze stwierdzeniem jego prawomocności; oznacza to, że termin na ponowne rozpatrzenie sprawy nie rozpoczął jeszcze biegu – podało w komunikacie Centrum Informacyjne Sejmu. To odpowiedź na pojawiające się wypowiedzi polityków, jakoby Kancelaria Sejmu dopuszczała się bezczynności, nie wykonując wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotyczącego wniosku o udostępnienie informacji publicznej o sędziach popierających kandydatów do KRS.

Kancelaria Sejmu poczeka na decyzję UODO ws. udostępnienia list poparcia do KRS

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zbada zgodność z prawem polskim i europejskim procedury udostępnienia list poparcia kandydatów do KRS;...

zobacz więcej

We wtorek wieczorem posłanka PO-KO Kamila Gasiuk-Pihowicz poinformowała, że złożyła skargę do WSA na postanowienie prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych dot. list poparcia dla członków KRS. Podkreśliła, że to sądy administracyjne sprawują kontrolę działalności administracji publicznej, a nie odwrotnie.

Wcześniej – we wtorek rano – CIS podało, że prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zbada zgodność z prawem polskim i europejskim procedury udostępnienia list poparcia kandydatów do KRS; Kancelaria Sejmu wstrzyma się z udostępnieniem list poparcia do czasu wydania przez UODO ostatecznej decyzji w tej sprawie.

„Rozpoczęcie biegu terminu do załatwienia sprawy przez organ administracji liczy się od dnia doręczenia organowi przez sąd akt sprawy. Do chwili obecnej, czyli do 1 sierpnia 2019 r., Kancelaria Sejmu nie otrzymała z sądu wymaganych wyżej wskazanym przepisem dokumentów. Oznacza to, że termin na ponowne rozpatrzenie sprawy nie rozpoczął jeszcze biegu” – poinformowało CIS w komunikacie opublikowanym we wtorek wieczorem.

Podkreślono, że stanowisko to potwierdza komunikat Naczelnego Sądu Administracyjnego wydany w środę, a Kancelaria Sejmu została zobowiązana przez prezesa UODO do „powstrzymania się od upublicznienia lub udostępnienia w jakiejkolwiek formie danych osobowych sędziów, zawartych w tych wykazach”.

Dworczyk: Na listy poparcia do KRS trzeba zaczekać do zakończenia postępowania UODO

– Postanowienie prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych zobowiązuje Kancelarię Sejmu do powstrzymania się od publikacji list poparcia kandydatów do...

zobacz więcej

Jak wynika ze skanu pisma, który w internecie opublikowała Gasiuk-Pihowicz, posłanka wnosi skargę, ponieważ jej zdaniem doszło do naruszenia art. 184 konstytucji „poprzez jego niezastosowanie i uznanie, że organ administracji publicznej może kontrolować działalność sądów administracyjnych”.

Gasiuk-Pihowicz złożyła skargę w sprawie odmowy przez Kancelarię Sejmu udostępnienia załączników do zgłoszeń kandydatów na członków KRS – zawierających wykaz obywateli oraz sędziów popierających te zgłoszenia. WSA uchylił decyzję szefa Kancelarii Sejmu, a Kancelaria odwołała się wówczas do NSA.

W uzasadnieniu orzeczenia NSA sędzia Wojciech Jakimowicz podkreślił, że pozostaje w mocy ocena, że informacja zawarta w załącznikach obejmujących wykazy sędziów popierających kandydatury członków do KRS jest informacją publiczną. Jak powiedział sąd pierwszej instancji, „nie ma tu zastosowania wyłączenie, zatem informacja ta podlega udostępnieniu”.

Wybór 15 członków-sędziów KRS, na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm, dokonany został w marcu ubiegłego roku zgodnie z nowelizacją ustawy o KRS, która weszła w życie w połowie stycznia 2018 roku – wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów do KRS były grupy 25 sędziów oraz grupy co najmniej dwóch tysięcy obywateli. Wpłynęło 18 kandydatur.

źródło:

Zobacz więcej