„To był akt ludobójstwa i zagłada metropolii europejskiej”

– Żadnego europejskiego miasta nie spotkał ten los, który spotkał Warszawę. To był świadomy akt totalitarnej inżynierii społecznej dokonany przez ówczesne nazistowskie państwo niemieckie – powiedział w „O co chodzi” wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego – prof. Dariusz Gawin. – Ten etos związany w wolą bycia samorządnym, bycia wolnym – przetrwał. I był podstawą Solidarności i jest podstawą dzisiejszej wolnej Polski – mówił o powstańcach dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Gliński: Powstanie Warszawskie przyniosło nam olbrzymi ładunek zasobu tożsamości narodowej

– Powstanie Warszawskie przyniosło nam olbrzymi ładunek zasobu tożsamości narodowej – powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w 75....

zobacz więcej

O Powstaniu Warszawskim, jego znaczeniu, przyczynach i przebiegu rozmawiali goście programu „O co chodzi.

Prof. Dariusz Gawin, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego powiedział, że to była największa „pojedyncza” bitwa w historii Polski, jeśli chodzi o zaangażowane siły, środki. – Ale to także jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń II wojny światowej w Europie i na świcie. Dramatycznych dlatego, że to był bój miasta. Opór AK – Polskiego Państwa Podziemnego oraz ludności cywilnej, ale też unicestwienie – zagłada europejskiej stolicy. Żadnego europejskiego miasta nie spotkał ten los, który spotkał Warszawę. To był świadomy akt totalitarnej inżynierii społecznej dokonany przez ówczesne nazistowskie państwo niemieckie. To był osobisty rozkaz Hitlera i Himmlera – powiedział prof. Dariusz Gawin. – To był akt ludobójstwa i zagłady metropolii europejskiej – podsumował.

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski zwrócił uwagę, że Polacy doświadczenie powstańcze mają co najmniej od konfederacji barskiej. – Polska była jednym z większych graczy europejskich już w epoce nowożytnej. I ta świadomość i chęć bycia narodem sprawczym, a nie tylko przedmiotem historii jest głęboko zakodowana. Na Powstanie Warszawskiego trzeba także patrzeć w takim kontekście – takiej potrzeby sprawczości, tego że Polacy chcą walczyć, chcą sami decydować o sobie. I ten etos związany w wolą bycia samorządnym, bycia wolnym przetrwał. I był podstawą Solidarności i jest podstawą dzisiejszej wolnej Polski – ocenił dyrektor Muzeum Historii Polski.

źródło:
Zobacz więcej