Młodzi są zafascynowani historią Powstania Warszawskiego

Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski wygłosił w czwartek emocjonalne wystąpienie na temat Powstania Warszawskiego. – Czy młodzież z tamtych lat była inna? I jeśli tak, to na czym polegała różnica? Była inna. Wychowywani w wolnej Polsce, po latach niewoli, którą pamiętali rodzice i nauczyciele, byliśmy uczeni w domach, w szkole i w harcerstwie, że najważniejsza jest ojczyzna – powiedział pod pomnikiem Państwa Podziemnego. Dodał, że dzisiaj niewielu młodych należy do harcerstwa. Wielu preferuje za to życie w sieci i hejt. W rozmowie z portalem tvp.info uczestnicy obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego zapewniają, że jest inaczej i będą do końca życia wdzięczni powstańcom.

Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [RELACJA]

W godzinę „W”, czyli o godzinie 17.00, w stolicy rozległy się syreny. Warszawiacy zatrzymali się, aby chwilą zadumy uczcić pamięć bohaterów...

zobacz więcej

Leszek Żukowski, ps. „Antek” to nie jedyny uczestnik Powstania Warszawskiego, który niepokoi się o młode pokolenie. – Spotkałem powstańca i on mi zadał takie pytanie. Właśnie tej natury, pokazując na ogródki kawiarniane i młodzież. „Czy oni byliby zdolni do tego samego co my?” Zastanowiliśmy się wspólnie – opowiadał portalowi tvp.info poseł PiS Zbigniew Gryglas.

– Odpowiedzieliśmy: tak. Tak, bo Polska jest niebywałym miejscem. Polska jest wyjątkowym zupełnie krajem, który inspiruje, pociąga i stawia takie wyzwania. Mam nadzieję, że ta młodzież nie będzie musiała chwycić za broń i nie znajdzie się w takiej sytuacji jak nasi wielcy bohaterowie – powiedział poseł PiS.

Podobnego zdania jest jego kolega z klubu parlamentarnego. – Dzisiaj młodzi są bardzo patriotyczni. Widać to nie tylko na ulicach Warszawy czy innych polskich miast, ale również w sieci. Tam jest bardzo dużo patriotyzmu i miłości do ojczyzny. Zmieniły się formy komunikacji. Dużą rolę odgrywają media społecznościowe. Wystarczy jednak wejść na te największe portale społecznościowe. Widać tam, że Polacy pamiętają o Powstaniu Warszawskim – stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info poseł PiS Jarosław Krajewski.

Harcerze obecni podczas uroczystości upamiętniających Powstanie Warszawskie twierdzą, że postąpiliby jak powstańcy. - Powstanie jest dla mnie na pewno wielkim zrywem wspaniałej młodzieży, która nie dała się zastraszyć zaborcy. Bohaterstwo ludzi, którzy brali w nim udział, jest dla mnie wielkim wzorem do naśladowania - powiedziała portalowi tvp.info Emilia Mroczko. – Powstanie Warszawskie to nie tylko wydarzenie historyczne. To też symbol walki o wolność Polski, mimo przeciwności losu. Czego się możemy uczyć? Wielu rzeczy. Odwagi, męstwa, niezłomności w przypadku przeciwności losu – stwierdził z kolei Filip Hohendorf-Pondarzewski.

21-letni Mateusz Chlewicki przez dwa lata zbierał historyczne ubrania, aby 1 sierpnia przypominać powstańca. – Od powstańców możemy uczyć się przede wszystkim dobroci ducha, umiejętności współpracy z ludźmi, bo tego brakuje nam w dzisiejszym świecie – mówił w rozmowie z portalem tvp.info. Aby skompletować strój powstańca, wydał jedne z pierwszych zarobionych przez siebie pieniędzy.

źródło:
Zobacz więcej