RAPORT

Kampania 2020

Wg prelegenta gdańskich obchodów „Schleswig-Holstein” był… statkiem pasażerskim

„Schleswig-Holstein” był jednym z tych okrętów biorących udział w I wojnie światowej, które pozwolono Niemcom zatrzymać (fot. The Print Collector/Print Collector/Getty Images)

Niemiecki pisarz Jobst Bittner uważa, że „Schleswig-Holstein” – symbol ataku na Polskę w 1939 roku – był „niemieckim statkiem pasażerskim”, na którym „ukryło się 220 niemieckich żołnierzy. Tak mówi w filmie, na którym zaprasza na gdańską Konferencję Przyjaźni Polsko-Niemieckiej. Bittner będzie jednym z prelegentów. Trzydniowe wydarzenie – które prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz objęła patronatem – jest częścią obchodów 80. rocznicy wybuchu wojny.

„Ciągnięcie martyrologii”. Opozycja broni „radosnych obchodów” 1 września w Gdańsku

Politycy Platformy Obywatelskiej–Koalicji Obywatelskiej ze zrozumieniem przyjęli zapowiedzi gdańskiego ratusza o „radosnym pochodzie, tańcach i...

zobacz więcej

Materiał wideo opublikowano na profilu Bittnera na Facebooku. Oprócz pisarza w nagraniu wzięła udział tłumaczka oraz Katarzyna Martinovic, „judaistka i badaczka studiów żydowskich, od 7 lat mieszkająca w Niemczech, ale pochodząca z Polski” – jak przedstawia ją autor.

Bittner opowiada w materiale o obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, prezentuje zdjęcia z Westerplatte i zaznacza, że to właśnie Gdańsk jest ściśle związany z rozpoczęciem wojny.

– Przed wybuchem II wojny światowej, w gdańskim porcie Westerplatte był skład amunicji, bardzo dobrze zabezpieczony – mówi niemiecki pisarz. – Kilka dni przed wybuchem, do Westerplatte przybył niemiecki statek pasażerski Schleswig-Holstein. Ukrywało się na nim 220 niemieckich żołnierzy, którzy ostrzelali skład amunicji. (…) Pojawił się rozkaz ataku na Westerplatte – opisuje Bittner i dodaje, że to był „początek II wojny światowej”, a niemieccy żołnierze po kapitulacji Polaków „salutowali obrońcom Westerplatte z uwagi na ich heroizm”.

Fragment z relacją o „pasażerskim” Schleswigu znajduje się w drugiej minucie nagrania, dokładnie po 1 min. 50 sek.

Jobst’s Weekly updates #54 Hello dear Friends, I am very happy about my studio guest today, Kasia Martinovic (Katarzyna M Anna). She is a scholar of Jewish Studies and has been living in Germany for 7 years now. Originally she is from Poland. Today we are talking about the Polish-German Friendship Conference in Gdansk, Poland from Aug 30 - Sep 1, 2019 on occasion of the 80th anniversary of the beginning of World War II. Interestingly, this part of history is much more known and established in Polish society than in Germany. Kasia shares about her own life and the traumas that can still be found there today. Watch my Weekly Update to find out more - and register now at https://www.marchoflife.org/ ! See you next time!

Opublikowany przez Jobst Bittner Niedziela, 28 lipca 2019


Wbrew opinii niemieckiego autora „Schleswig-Holstein” nie był statkiem pasażerskim, tylko niemieckim okrętem wojennym – pancernikiem typu Deutschland. Stał się także jednym z symboli ataku Niemców na Polskę, biorąc od początku udział w ostrzeliwaniu Westerplatte. Konferencję, podczas której głos zabierze m.in. Jobst Bittner, zaplanowano na 30 sierpnia – 1 września, w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, trzeba zapłacić – nawet do 250 zł.

Patronatem konferencji jest miasto Gdańsk oraz marszałek województwa pomorskiego.

źródło:
Zobacz więcej