Ardanowski: Gospodarstwa mają prawa do ochrony przed wzrostem cen prądu

Minister energii Krzysztof Tchórzewski i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski na konferencji prasowej (fot. PAP/Tomasz Gzell)

– Niezależnie od typu działalności gospodarczej, również gospodarstwom przysługuje skorzystanie z mechanizmu osłonowego, zabezpieczającego przed podwyżką cen energii elektrycznej – powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Będzie poprawka. Termin składania oświadczeń ws. niższych cen prądu ma być dłuższy

Termin składania oświadczeń do sprzedawców energii elektrycznej zostanie wydłużony do 13 sierpnia. Sejm ma znowelizować ustawę o cenach prądu...

zobacz więcej

Sejm znowelizował w środę ustawę o cenach prądu. Termin składania sprzedawcom energii oświadczeń wydłużono do 13 sierpnia. Teraz nowela jest w Senacie.

– Dziękuje panu ministrowi (energii Krzysztofowi – przy. red.) Tchórzewskiemu za akceptację naszych ustaleń, że rolnicy, którzy zajmują się w szczególności tą większą produkcją rolniczą, że również są traktowani tak jak inne podmioty gospodarcze, które mają klasyfikację na firmy mikro, małe, średnie i duże – dodał Ardanowski.

Minister rolnictwa podkreślił, że większe wyspecjalizowane gospodarstwa potrzebują dużych ilości energii, a obecnie trudno sobie wyobrazić obsługę dużych stad bydła czy też chlewni bez dostępu do energii elektrycznej.

– Uważamy, że nie może być żadnej (...) dyskryminacji. Trzeba traktować przedsiębiorców rolnych dokładnie tak samo, jak tych którzy działają w innych obszarach gospodarki. Dlatego zachęcam, żeby w tym wydłużonym terminie najbliższych dwóch tygodni również rolnicy więksi kwalifikujący się do kategorii mikro i małych przedsiębiorstw, (...) żeby z tej pomocy skorzystali. Ona jest ważna, bo przecież musimy dbać o koszty w rolnictwie. Od tych kosztów zależy również nasza konkurencyjność – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Ceny prądu w drugim półroczu na poziomie stawek z roku ubiegłego?

Senacka komisja gospodarki narodowej i innowacyjności opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji tzw. ustawy o cenach prądu....

zobacz więcej

Minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił podczas czwartkowej konferencji, że jeśli ktoś złożył oświadczenie po terminie, to te oświadczania będą ważne.

– Około 70 proc uprawnionych odbiorców złożyło oświadczenia uprawniające do skorzystania z mechanizmu chroniącego przed wzrostem cen prądu – powiedział na konferencji minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Dodał, że Ministerstwo Energii wraz z resortem rolnictwa przygotowały stanowisko, dzięki któremu do grupy uprawnionych zostaną włączeni niektórzy rolnicy.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wyjaśnił, że chodzi o tych rolników, którzy w swych gospodarstwach mają inną taryfę niż taryfa G.

źródło:

Zobacz więcej