Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

UOKiK: Idea Bank złamał prawo ws. obligacji GetBack

„Decyzja UOKiK ws. Idea Banku nie mogła być inna” (fot. arch. PAP/Tomasz Waszczuk)

Decyzja UOKiK w sprawie Idea Banku nie mogła być inna; stwierdziliśmy praktyki, które nigdy nie powinny mieć miejsca w instytucji zaufania publicznego, na jaką kreuje się bank – podkreślił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał. „Decyzja UOKiK nie ma wpływu na bieżące, operacyjne funkcjonowanie banku” – poinformował z kolei w komunikacie Idea Bank.

2 mln zł kary za sprzedaż obligacji GetBacku

UOKiK nałożył na Polski Dom Maklerski ponad 2 mln zł kary za stosowanie klauzuli niedozwolonej w związku ze sprzedażą obligacji GetBacku.

zobacz więcej

Instytucja finansowa w odpowiedzi na decyzję UOKiK dodaje, że pozostaje w stałym kontakcie z organami nadzoru, „przekazując na bieżąco informacje, wyjaśnienia oraz przedstawiając swoje stanowisko w zakresie formułowanych pytań, merytorycznie odnosząc się do podnoszonych okoliczności faktycznych i wniosków ww. organów”.

Idea Bank wprowadzał konsumentów w błąd podczas sprzedaży obligacji korporacyjnych GetBack – uznał prezes UOKiK. W czwartek urząd poinformował, że wydana decyzja częściowa będzie istotnym wsparciem dla poszkodowanych w dochodzeniu roszczeń.

– Historie opowiedziane nam przez świadków podczas pięciu rozpraw administracyjnych pokazują, w jaki sposób pracownicy banku oszukiwali swoich klientów. W wydanej częściowej decyzji zacytowaliśmy wiele z nich, by pokazać mechanizm wprowadzania w błąd – zwrócił uwagę szef UOKiK.

Zaznaczył, że obligacje korporacyjne były prezentowane jako bezpieczne produkty o gwarantowanym zysku. Sprzedawcy oferowali je swoim dotychczasowym oraz nowym klientom, podkreślając wyjątkowość, zyskowność oferty czy brak ryzyka. Po to, by przyspieszyć zakup, wypełniali nawet za nich formularze.

– Decyzja urzędu nie mogła być inna. Stwierdziliśmy praktyki, które nigdy nie powinny mieć miejsca w instytucji zaufania publicznego, na jaką kreuje się bank – powiedział Niechciał.

Ukraina: Marcin Święcicki będzie nowym rzecznikiem praw przedsiębiorców

Poseł PO, były prezydent Warszawy Marcin Święcicki na jesieni obejmie stanowisko rzecznika praw przedsiębiorców na Ukrainie – poinformował w środę...

zobacz więcej

„Urząd nie ma wątpliwości, że konsumenci podczas sprzedaży przez Idea Bank obligacji korporacyjnych GetBack byli wprowadzani w błąd. Świadczą o tym zebrane liczne dowody” – zaznaczył UOKiK. Wyjaśniono, że podczas kontroli w siedzibie banku pracownicy UOKiK przesłuchali kilku członków zarządu, menadżerów oraz dyrektorów sprzedaży. Ich oświadczenia, informacje uzyskane od sprzedawców oraz znaleziony materiał zostały skonfrontowane z zeznaniami i zawiadomieniami poszkodowanych.

Dzięki temu urząd odtworzył proces sprzedaży. Informacje o możliwości zakupu obligacji korporacyjnych GetBack konsument otrzymywał od pracowników banku SMS-em, e-mailem, telefonicznie, a także bezpośrednio w oddziałach Idea lub Lion's Banku. Sprzedawcy, namawiając do podjęcia decyzji, zapewniali o stałych, pewnych dochodach z inwestowania – wskazał urząd.

Z kolei Idea Bank podkreślił w oświadczeniu, że wszystkie reklamacje zgłoszone przez klientów w związku z zakupem obligacji GetBack są indywidualnie rozpatrywane przez dedykowany zespół działający przy Zarządzie Banku. „Do dnia dzisiejszego zaproszenia do polubownego rozwiązania skierowano do 153 osób, a porozumienia zostały podpisane z 43 osobami. Należności z tego tytułu są wypłacane w ramach rezerwy zawiązanej jeszcze w 2018 roku” – podano.

„Pragniemy ponownie podkreślić, że Idea Bank był tylko jednym z podmiotów uczestniczących w procesie dystrybucji obligacji GetBack, a łączna wartość obligacji uplasowanych na rynku przez tę spółkę kilkukrotnie przekracza wartość obligacji, w których sprzedaży uczestniczył Idea Bank” – podało biuro prasowe banku.

źródło:

Zobacz więcej