RAPORT

Pogarda

Z Łodzi do Warszawy w 50 minut, do Wrocławia w godzinę. Konsultacje kolejowej części CPK

Znacznie polepszy się również standard podróżowania w relacjach regionalnych (fot. Shutterstock/Martyn Jandula)
Znacznie polepszy się również standard podróżowania w relacjach regionalnych (fot. Shutterstock/Martyn Jandula)

Najnowsze

Popularne

Budowa linii dużych prędkości w woj. mazowieckim, dolnośląskim i łódzkim pozwoli na znaczące skrócenie czasów podróży, np. z Łodzi do stolicy kraju dojedziemy w 50 minut, a z Wrocławia do Łodzi w godzinę. Tyle mają wynosić czasy przejazdu nową linią kolejową. Powstanie ona w ramach programu CPK. Regionalne konsultacje odbyły się w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu.

Szybszy wzrost gospodarczy, lepsza jakość podróży po całej Polsce – to niektóre korzyści z CPK

150 tys. miejsc pracy, dodatkowy przyrost PKB, poprawa spójności terytorialnej Polski i likwidacja wykluczenia transportowego – to niektóre...

zobacz więcej

W trakcie konsultacji rządowy inwestor przedstawił pierwszą koncepcję budowy linii kolejowych w ramach procesu tzw. trasowania, a także poziom zaawansowania prac przygotowawczych na terenie województw mazowieckiego, łódzkiego i dolnośląskiego.

W spotkaniach z przedstawicielami spółki Centralny Port Komunikacyjny uczestniczyli reprezentanci organów administracji rządowej, samorządów województw i władz miast.

– Zamierzamy konsultować przebieg planowanych linii kolejowych, omawiać potrzeby transportowe mieszkańców i lokalne uwarunkowania środowiskowe. Regionalne konsultacje strategiczne, w które włączamy przedstawicieli samorządów, będą kontynuowane, a ich celem jest ustalenie optymalnego przebiegu linii – poinformował Piotr Malepszak, pełniący obowiązki prezesa CPK.

W ramach Programu CPK planowana jest budowa 344 km nowych linii kolejowych w województwie mazowieckim, 219 km w woj. łódzkim i 119 km w woj. dolnośląskim. Dzięki temu od 60 proc. (woj. łódzkie) do 86 proc. (woj. mazowieckie) mieszkańców regionów będzie w stanie w czasie poniżej godziny dotrzeć do stacji pociągów dużych prędkości. W ramach programu znacznie polepszy się również standard podróżowania w relacjach regionalnych.

Priorytetowe inwestycje to m.in. linie kolejowe dużych prędkości: linia nr 85 Warszawa – Poznań przez CPK, Łódź, Sieradz i Kalisz, oraz łącząca tę trasę z Wrocławiem linia nr 87 Sieradz – Wieruszów, czyli zmodyfikowana koncepcja tzw. Ygreka: KDP łączącej Warszawę, Łódź, Wrocław i Poznań. Priorytetowo traktowana jest także linia nr 5 z CPK do Grudziądza przez Płock (zapewniająca połączenie z Trójmiastem).

Proponowane wersje tras zakładają, że przy prędkości eksploatacyjnej 250 km/h możliwe będzie osiągnięcie czasu przejazdu z Warszawy: do Łodzi – 50 min. (teraz najkrótszy czas to 1 godz. 21 min.), Gdańska – 2 godz. (dziś podróż pociągiem zajmuje minimum 3 godz.), do Poznania – 1 godz. 55 min. (zamiast obecnych 3 godz.), a do Wrocławia 1 godz. 50 min (dziś najkrótsza podróż na tej trasie zajmuje 3 godz. 55 min.).

„CPK to niepowtarzalna szansa, by stworzyć właściwą infrastrukturę we właściwej cenie”

Centralny Port Komunikacyjny to projekt „greenfield”, czyli powstający od zera. To otwiera szerokie pole do projektowania i daje niepowtarzalną...

zobacz więcej

Na północnym-wschodzie województwa mazowieckiego ma powstać także nowy odcinek linii nr 29 z Ostrołęki przez Łomżę do Giżycka, a w kolejnej fazie Programu planowana jest budowa odcinków CPK – Warka i Radom – Ostrowiec Św., stanowiących fragmenty szlaku z Warszawy i CPK na Podkarpacie oraz linii Warszawa Choszczówka – Kątne, upraszczającej przebieg trasy na Warmię.

W województwie dolnośląskim planowane jest przedłużenie linii KDP w Wrocławia do granicy polsko-czeska (z połączeniem do Pragi). Zaprezentowana podczas konsultacji wersja trasowania zakłada, że przy prędkości eksploatacyjnej 250 km/h możliwe będzie osiągnięcie czasu przejazdu z Wrocławia: do Wałbrzycha - 45 min. (obecnie najkrótszy czas to 60 min.), a do Pragi - 2 godz. 30 min. (zamiast obecnych 5 godz.).

Łącznie w ramach kolejowej części Programu CPK planowana jest budowa ponad 1,6 tys km nowych linii prowadzących z 10 kierunków do CPK i Warszawy.

Tzw. etap zero, który powinien być gotowy przed otwarciem Portu Lotniczego Solidarność, zakłada wybudowane zostanie 140 km nowych linii na trasie Warszawa – CPK – Łódź. Zakończenie pozostałych inwestycji kolejowych wpisuje się w horyzont czasowy do 2040 r.

Każda z 10 kolejowych „szprych”, prowadzących do CPK, składać się będzie z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury. Każdy z nowych odcinków torów, którymi pociągi dojadą do CPK i Warszawy, został włączony do wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym.

Zielony, demokratyczny, solidarnościowy. Są wizualizacje koncepcji CPK

Światowe biura projektowe przedstawiły wizualizacje sześciu koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Poszczególne koncepcje nawiązują m. in. do...

zobacz więcej

Łączna długość linii kolejowych w Polsce wynosi dziś ponad 19 tys. km. W ciągu 30 lat zlikwidowano ponad 5 tys. km linii. Od lat 80., kiedy zakończono realizację Linii Hutniczej Szerokotorowej, a wcześniej Centralnej Magistrali Kolejowej, nie budowano w Polsce na dużą skalę szlaków kolejowych. Program CPK to pierwszy plan budowy nowej infrastruktury kolejowej od tego czasu.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej