75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak upamiętniacie obchody w Waszych miastach?

Uczestnicy Powstania Warszawskiego (fot. arch.PAP/Alamy)

1 sierpnia przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

Sejm upamiętnił 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Sejm przyjął w środę przez aklamację uchwałę upamiętniającą 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. „Sejm RP składa najwyższy hołd i wyraża...

zobacz więcej

1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało, ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Po raz kolejny w Warszawie i wielu miastach w całej Polsce o godz. 17.00 odezwą się syreny alarmowe, zabiją dzwony kościołów i zatrzyma się ruch uliczny, pod tablicami zapłoną znicze i złożone zostaną kwiaty.

W stolicy, jak zwykle, zaplanowano bogaty program obchodów, w którym nie zabraknie akcentów religijnych, aby również modlitwą uczcić pamięć poległych i żołnierzy powstańczego zrywu sprzed 75 lat.

A jak w Państwa mieście upamiętniane są obchody rocznicy? Zachęcamy do wysyłania na platformę Twoje Info twoje@tvp.info zdjęć i wideo z obchodów rocznicy wybuchu powstania, a także pamiątkowych fotografii, na których uwieczniono jego bohaterów i walczącą Warszawę.

Kalendarium powstania Warszawskiego (fot. PAP)

źródło:

Zobacz więcej