Raport

#FabrykahejtuPO

Brytyjski pełnomocnik ds. brexitu: Opuścimy Unię 31 października

Brytyjski pełnomocnik ds. brexitu Stephen Barclay (fot. PAP/EPA/NEIL HALL)

Rozmawiałem z głównym negocjatorem Komisji Europejskiej Michelem Barnierem i jasno mu powiedziałem, że chcemy umowy, ale opuścimy Unię nieodwołanie w dniu 31 października z umową czy bez umowy – oświadczył nowy brytyjski pełnomocnik ds. brexitu Stephen Barclay.

Boris Johnson wygwizdany w Szkocji. Poszło o brexit

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson został wygwizdany w Edynburgu przed spotkaniem z pierwszą minister Szkocji i szefową Szkockiej Partii...

zobacz więcej

Jest to kolejna deklaracja przedstawiciela brytyjskiego rządu, który zapowiada możliwość opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej bez umowy. W Brukseli zdają sobie sprawę, że taki scenariusz jest coraz bardziej prawdopodobny.

Żądania zmian w porozumieniu dotyczącym brexitu, sformułowane przez premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, „są nie do przyjęcia” i Unia Europejska musi przygotować się na wyjście tego kraju ze Wspólnoty bez umowy – ostrzegał przed tygodniem główny negocjator KE Michel Barnier.

Główną przeszkodą w osiągnięciu porozumienia jest tzw. mechanizm awaryjny dotyczący Irlandii Północnej.

Kość niezgody

Brytyjski premier Boris Johnson we wtorkowej rozmowie z szefem rządu Irlandii Leo Varadkarem podkreślił, że jest zdeterminowany, by znaleźć rozwiązanie kwestii granicy w Irlandii Północnej bez wykorzystywania tego mechanizmu (tzw. backstop) i powtórzył, że Wielka Brytania opuści Wspólnotę 31 października „bez żadnego »ale«”.

Według komunikatu Downing Street w rozmowie telefonicznej premierzy podkreślili wolę przełamania trwającego od stycznia 2017 r. impasu politycznego w Irlandii Północnej „tak szybko, jak to możliwe” i stworzenia nowej egzekutywy regionalnej; zapowiedzieli też bliską współpracę w tej sprawie.

Johnson powtórzył, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 października, choć zaznaczył, że „we wszystkich scenariuszach jego rząd będzie podtrzymywał swoje zobowiązania zapisane w porozumieniu wielkopiątkowym i nigdy nie stworzy fizycznych punktów kontroli (...) na granicy”, nawet jeśli dojdzie do bezumownego brexitu.

Irlandia oraz pozostałe kraje Unii Europejskiej wielokrotnie odrzucały brytyjskie żądania odrzucenia mechanizmu awaryjnego, wskazując, że jest on konieczny do zagwarantowania, że nigdy nie dojdzie do powrotu twardej granicy między Irlandią a Irlandią Płn.

źródło:

Zobacz więcej