RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Radosny pochód, tańce, świętowanie”. Gdańsk zaprasza na obchody 1 września

Najnowsze

Popularne

Miasto Gdańsk przygotowuje się do obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Powstaje już program, który wstępnie przewiduje m.in. radosny pochód, koncert, tańce oraz „wspólnie świętowanie” z delegacją niemiecką.

„Polakom i psom wstęp wzbroniony”. Historie z Wolnego Miasta Gdańska

„W miejscach publicznych nie wolno było używać języka polskiego”, „NSDAP przeprowadziła akcję zniemczania polskich nazwisk”, „polskie szkolnictwo w...

zobacz więcej

Na oficjalnej stronie Urzędu Miasta przekazano, że uroczystości są przygotowywane we współpracy z Fundacją Pojednanie oraz organizacją Marsz Życia. Poinformowano, że będzie to trzydniowe świętowanie z delegacją niemiecką.

„Do Gdańska przyjedzie ponad 200 obywateli RFN, którzy chcą zademonstrować poczucie odpowiedzialności za trudną historię ich ojców i dziadków – sprawców krzywd II wojny światowej” – zaznaczono w komunikacie.

Program przewiduje, że w piątek 30 sierpnia odbędzie się wspólna kolację, która „będzie miała charakter rodzinnego spotkania”. „W sobotę 31 sierpnia odbędzie się konferencja o trudnej historii polsko-niemieckiej, ale też o budowaniu relacji między narodami. Tego samego dnia, lecz wieczorem, odbędzie się spotkanie dla władz miasta, środowisk żydowskich i innych zaproszonych gości” – napisano w oświadczeniu.

„W niedzielę 1 września polsko-niemiecka delegacja pojawi się o godz. 4.45 na Westerplatte, by wziąć udział w 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na godz. 15 zaplanowano »marsz życia«, czyli radosny pochód który rozpocznie się nieopodal Teatru Szekspirowskiego. Stamtąd uczestnicy marszu przejdą pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano koncert, tańce i wspólne świętowanie” – wskazano.

Formuła obchodów w mieście rządzonym przez Aleksandrę Dulkiewicz spotkała się z krytyką. „Komunikat z oficjalnej strony Miasta Gdańska – 1 września gdańskie władze będą uczestniczyć w radosnym pochodzie, koncercie, tańcach i świętowaniu wspólnie z delegacją niemiecką. Zatkało mnie. Czy ktoś może mi wyjaśnić co się dzieje?” – zapytał na Twitterze radny PiS Kacper Płażyński.

Tekst na stronie Urzędu Miasta został w środę zaktualizowany.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej