RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Chciałem ją przestraszyć”. Były wiceprezydent Iranu skazany na karę śmierci

Były burmistrz Teheranu oddał kilka strzałów, trafiając m.in. w serce i ramię swojej żony (fot. PAP/EPA/MEGHDAD MADADI)
Były burmistrz Teheranu oddał kilka strzałów, trafiając m.in. w serce i ramię swojej żony (fot. PAP/EPA/MEGHDAD MADADI)

Jeden z byłych wiceprezydentów Iranu i były burmistrz Teheranu Mohammad Ali Najafi został skazany na karę śmierci za zabicie swojej żony – poinformowała irańska telewizja państwowa, powołując się na źródła sądowe. Ciało 36-letniej Mitry Ostad znaleziono 28 maja w wannie jej mieszkania. Byłego burmistrza aresztowano jeszcze tego samego dnia. Wówczas, w wywiadzie telewizyjnym, spokojnie i przy herbacie opowiadał o kłótni małżeńskiej.

Wbił sąsiadce nożyczki w oczy. Wcześniej zabił matkę

Do tragicznych zdarzeń doszło w poniedziałek w miejscowości Florynka w powiecie nowosądeckim. Stefan W. zabił swoją matkę i poważnie ranił starszą...

zobacz więcej

Rzecznik sądu przekazał, że Najafi został skazany za zastrzelenie swojej żony Mitry Ostad; w ciągu 20 dni może odwołać się od wyroku.

Pod koniec maja tego roku, kiedy policja ujęła byłego burmistrza Teheranu, udzielił on wywiadu państwowemu nadawcy telewizyjnemu IRIB. Rozmowę zarejestrowano na posterunku w Teheranie. Najafi w towarzystwie policjantów i urzędników, pijąc z nimi herbatę, opowiadał reporterowi o okolicznościach kłótni z żoną. Uśmiechając się sugerował, że był to wypadek w czasie małżeńskiego sporu, który w ostatnim czasie narastał.

– Poszła do łazienki. Poszedłem za nią głównie dlatego, że chciałem ją przestraszyć. Pokazałem jej pistolet i powiedziałem: chcesz zakończyć kłótnię czy nie? Spanikowała i wskoczyła na mnie – relacjonował Najafi, cytowany przez brytyjski „Independent”. Były burmistrz oddał kilka strzałów, trafiając m.in. w serce i ramię swojej żony.

Najafi zrezygnował z funkcji burmistrza irańskiej stolicy po ośmiu miesiącach, w kwietniu 2018 roku, gdy został skrytykowany za nagranie ujawniające, że uczestniczył w występie tanecznym młodych dziewcząt na szkolnym pokazie.

Funkcję wiceprezydenta Iranu i szefa Organizacji Dziedzictwa Kulturowego i Turystyki Najafi pełnił od sierpnia 2013 do stycznia 2014 roku.

Jak zwraca uwagę agencja Associated Press, przemoc z użyciem broni jest w Iranie bardzo rzadka, zwłaszcza wśród elit politycznych i gospodarczych kraju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej