RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„To zwycięstwo nie miało PR-u”. Finał konkursu na Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Przewodniczący jury chwalił sposób wpisania budynku w ważny dla tożsamości Poznania fragment miasta (fot. WXCA)
Przewodniczący jury chwalił sposób wpisania budynku w ważny dla tożsamości Poznania fragment miasta (fot. WXCA)

Warszawska pracownia WXCA wygrała konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Sama wystawa stała, poświęcona przyczynom, uwarunkowaniom i skutkom powstania wielkopolskiego oraz formom przekazywania pamięci o zrywie zajmie 3 tys. metrów kw.

Animowane filmy o zwycięstwie sprzed stu lat. Powstanie Wielkopolskie z klocków Lego [WIDEO]

Koniec grudnia upływa pod znakiem obchodów setnej rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W oryginalny sposób o niepodległościowym zrywie...

zobacz więcej

– Nagrodę przyznano za walory architektoniczne: funkcjonalne, użytkowe i estetyczne obiektu muzeum – podkreślił przewodniczący sądu konkursowego Bolesław Stelmach. Nowa siedziba ma powstać do 2024 r. i kosztować 150 mln zł.

– Autorzy zwycięskiej pracy niezwykle trafnie odczytali i zinterpretowali „idiom Wielkopolski” w kontekście lokalnym, ale i w wymiarze uniwersalnym. Na podkreślenie zasługuje unikalne wpisanie kubatury budynku w niezwykle ważny dla tożsamości Poznania fragment miasta. Nagrodzony projekt z największą troską i umiejętnością zachowuje istniejący park z dominantą kościoła św. Wojciecha” – dodał przewodniczący jury.

Jak wyjaśnił prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, powstanie wielkopolskie „nie miało jednak szczęścia do tego, co dziś nazywamy PR-em”. Przypomniał, że „podczas okupacji udział w powstaniu wiązał się z bardzo przykrymi konsekwencjami, po wojnie również niewiele się o nim mówiło”, dlatego warto podkreślić rolę zrywu w historii Polski.

Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki tłumaczył, że zgodnie z założeniami 30 proc. powierzchni nowego budynku, czyli do 3 tys. metrów kwadratowych, zajmie ekspozycja stała. Zespół specjalistów pracuje nad nią już od 2016 r.

Sejm przyjął specustawę o budowie Muzeum Westerplatte

Usprawnienie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku zakłada specustawa ws. Westerplatte przyjęta w czwartek przez Sejm. Projekt ustawy...

zobacz więcej

– Nową ekspozycją opowiemy o przyczynach, uwarunkowaniach, skutkach i formach przekazywania pamięci o powstaniu wielkopolskim. Skoncentrujemy się na wyjaśnieniu fenomenu zwycięstwa przez pokazanie doświadczenia życia, pracy i samoorganizacji Polaków w Wielkopolsce pod zaborem pruskim – mówił Łęcki.

– Ważne będzie zaprezentowanie zrywu zarówno w aspekcie militarnym, jak również w postawach obywatelskich, dojrzałości myśli politycznej i skuteczności dyplomatycznej – wyjaśnił dyrektor WMN.

– Pokażemy, z jakim skutkiem Wielkopolanie już po swoim zwycięstwie włączyli się do walk o ukształtowanie granic Polski i jaki był wpływ tej dzielnicy na siłę gospodarczą i intelektualną odrodzonej RP. Na koniec zaprezentujemy późniejsze losy powstańców i kształtowanie się pamięci o powstaniu – dodał.

Pozostałe 70 proc. powierzchni budynku zajmą m.in. sale przeznaczone na cele edukacyjne, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, biblioteka, sklepik i kawiarnia.

Wystawa stała, poświęcona przyczynom, uwarunkowaniom i skutkom Powstania Wielkopolskiego oraz formom przekazywania pamięci o zrywie zajmie 3 tys. metrów (fot. WXCA)
Wystawa stała, poświęcona przyczynom, uwarunkowaniom i skutkom Powstania Wielkopolskiego oraz formom przekazywania pamięci o zrywie zajmie 3 tys. metrów (fot. WXCA)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej