RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Most Solidarności. Odbudowa struktur pomocowych na Ukrainie

Sytuacja społeczna w obszarze przyfrontowym na Ukrainie jest dramatyczna (fot. Fundacja Most Solidarności)
Sytuacja społeczna w obszarze przyfrontowym na Ukrainie jest dramatyczna (fot. Fundacja Most Solidarności)

Fundacja Most Solidarności we współpracy z Caritas Mariupol szkolą ciężko doświadczonych mieszkańców regionu, który na skutek agresji Rosji i prorosyjskich separatystów na Ukrainie znalazło się w zasięgu działań wojennych. Projekt „Model usług społecznych i opieki zdrowotnej w obwodzie donieckim na Ukrainie” ma zaktywizować lokalną społeczność. W efekcie mają oni stworzyć socjalną i medyczną samopomoc.

Orla Straż pomaga ofiarom terroru. Tam życie ludzi ma cenę w dolarach

Za 38 tys. złotych, po kursie w dolarach, dosłownie ratujemy komuś życie, za niecałe pięć tysięcy odmieniamy los całej rodziny – mówi Bartosz...

zobacz więcej

Dwuletni projekt finansowany z Polskiej Pomocy MSZ, realizowany jest w 16 miejscowościach znajdujących się nieopodal Mariupola na tzw. linii rozgraniczenia.

Sytuacja społeczna w obszarze przyfrontowym na Ukrainie jest dramatyczna. Od 2014 roku, początku rosyjsko–ukraińskiego konfliktu, w pasie ok. 430 kilometrów odnotowano blisko 3500 zgonów i 7000 obrażeń wśród ludności cywilnej, spowodowanych działaniami wojennymi, w tym działaniem min.

Z obszaru, który zamieszkiwało 3,2 mln osób, wyemigrowało około 1,3 mln mieszkańców, z tego większość w wieku produkcyjnym, ci który pozostali zmagają się z 80–proc. bezrobociem.

Najcięższy los dotyka osoby starsze, których emerytury nie przekraczają równowartości 400 zł. Problemy istnieją we wszystkich dziedzinach, w tym w edukacji, pomocy socjalnej czy medycznej.

84-letni mieszkaniec wsi Nowosiliwka, który mieszka samotnie w rozsypującym się domu podczas wizyty przedstawicieli fundacji prosił, „żeby o nich nie zapominano i że pomoc, którą otrzymują jest zesłana przez Boga”.

– Tam ciągle trwają walki, o których już w Polsce się nie mówi. Ich skutki to nie tylko ranni, to całe obszary rozbitego i zdezorganizowanego społeczeństwa – wyjaśnia Marta Titaniec, prezes fundacji Most Solidarności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej