Astronomowie odkryli trzy kolejne egzoplanety

Satelita TESS znalazła trzy nowe egzoplanety (fot. REUTERS/NASA's Goddard Space Flight Center)

Dzięki teleskopowi kosmicznemu Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) astronomowie znaleźli trzy nowe egzoplanety. Jedną nieco większą od Ziemi i dwie dosyć niezwykłe określone jako mini-Neptuny. Zapełniają one lukę w szeregu z rozmiarami znanych planet i stanowią jeden z najciekawszych celów dalszych badań.

Odkryto 18 nowych planet podobnych do Ziemi

18 planet o rozmiarach podobnych do Ziemi odkryli naukowcy na podstawie zarejestrowanych danych pochodzących z Kosmicznego Teleskopu Keplera, które...

zobacz więcej

Nowo odkryte egzoplanety znajdują się niedaleko TOI 270. To słabo świecąca, chłodna gwiazda o numerze katalogowym UCAC4 191-004642, znajdująca się 73 lata świetlne od Ziemi, w gwiazdozbiorze Malarza. Ten karzeł typu M jest o 40 proc. mniejszy od Słońca, zarówno pod względem rozmiarów, jak i masy, a jego temperatura jest o jedną trzecią niższa.

Na łamach pisma „Nature Astronomy”, naukowcy z Massachusetts Institute of Technology innych ośrodków opisali trzy krążące wokół gwiazdy planety odkryte za pomocą teleskopu kosmicznego TESS.

„Ten system jest dokładnie taki, dla jakich zaprojektowano TESS – z małymi, skromnymi planetami przechodzącymi na tle macierzystej gwiazdy oraz bez nadmiernej aktywności gwiezdnej np. w postaci rozbłysków” – zwraca uwagę dr Maximilian Günther z MIT.

„Gwiazda ta jest bardzo spokojna, ale położona blisko nas. Z tego powodu jest dużo jaśniejsza, niż gwiazdy z innych, podobnych systemów. Dzięki przedłużonym obserwacjom wkrótce będziemy mogli określić budowę tych nowo odkrytych światów; ustalić, czy mają atmosfery, jakie zawierają gazy itp.” – wyjaśnia badacz w czasopiśmie.

Najbardziej wewnętrzna planeta – TOI 270 b – to prawdopodobnie skalisty obiekt, który jest o ok. 25 proc. większy od Ziemi. Na podstawie danych statycznych badacze szacują, że jej masa jest ok. 1,9 większa od masy Ziemi.

Ze względu na niewielką odległość od gwiazdy planeta b jest bardzo gorąca. Nawet bez efektu cieplarnianego wywoływanego ewentualną atmosferą, temperatura na jej powierzchni wynosi ponad 250 st. C.

Pozostałe dwie planety – TOI 270 c oraz d – są odpowiednio 2,4 oraz 2,1 razy większe od Ziemi. Ważą przy tym ok. 7 i 5 razy więcej niż Ziemia. Choć są o połowę mniejsze od Neptuna, to podobnie jak on mogą składać się głównie z gazów. Badacze więc opisują oba światy jako mini-Neptuny.

Egzoplanety pełne wody. Naukowcy o danych z misji Keplera i Gai

Własności planet pozasłonecznych od dwóch do czterech razy większych niż Ziemia można wyjaśnić przy założeniu, że występują tam duże ilości wody –...

zobacz więcej

Wszystkie planety prawdopodobnie obracają się synchronicznie względem gwiazdy, tzn. zawsze są zwrócone w jej kierunku tą samą stroną (podobnie, jak okrążający Ziemię Księżyc).

„Ciekawym aspektem tego systemu jest to, że planety zapełniają wyraźną lukę, jeśli chodzi o rozmiary znanych planet. Niespotykane jest, aby wielkość planety mieściła się w zakresie między 1,5 i 2-krotności rozmiarów Ziemi. Powód leży prawdopodobnie w procesie formowania się planet, ale to nadal kontrowersyjny temat” – podkreślił współautor odkrycia dr Fran Pozuelos z Uniwersytetu w Liège.

Astronom dodał, że „TOI 270 to doskonałe laboratorium, które pozwala badać obrzeża tej luki i pomoże nam w lepszym zrozumieniu powstawania i ewolucji systemów planetarnych”.

Badaczy najbardziej interesuje zewnętrzna planeta – TOI 270 d. Jej temperaturę, bez efektu cieplarnianego, szacują oni na 66 st. C. Panują na niej najbardziej umiarkowane warunki ze wszystkich trzech planet. Taka temperatura to jednocześnie rzadkość, jeśli chodzi o odkryte z pomocą obserwacji tranzytów (przejść na tle gwiazdy) planet.

„TOI 270 i jest doskonale położona, aby badać atmosfery jej zewnętrznych planet z pomocą budowanego przez NASA Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Będą dostępne dla obserwacji przez ponad pół roku, co może pozwolić na prowadzenie naprawdę ciekawych badań porównujących atmosfery planet TOI 270 c i d” – stwierdziła uczestnicząca w pracach Adina Feinstein z University of Chicago.

źródło:

Zobacz więcej