RAPORT

Pogarda

Kontrakt gazowy z USA. „Pozwala na zakup gazu o 20-30 proc. tańszego niż rosyjski”

To trzeci kontrakt długoterminowy realizowany przez PGNiG (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki)
To trzeci kontrakt długoterminowy realizowany przez PGNiG (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

– Jesteśmy na bardzo dobrzej drodze do rezygnacji z kontraktu z Rosjanami w 2022 r. – powiedział Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Kontrakt z USA na zakup LNG jest standardowy, jeśli chodzi o czas trwania. To trzeci kontrakt długoterminowy realizowany przez PGNiG. Ta umowa pozwala kupować gaz o 20-30 proc. tańszy niż ten od rosyjski – dodał.

Gaz-System podpisał komplet umów na budowę gazociągu Pogórska Wola – Tworzeń

Gaz-System w lipcu 2019 r. zawarł umowy na wykonawstwo robót budowlanych dla trzech odcinków gazociągu Pogórska Wola – Tworzeń – poinformowała...

zobacz więcej

W miniony piątek do gazoportu w Świnoujściu przypłynął pierwszy gazowiec z amerykańskim LNG, zakupionym w ramach 24-letniego kontraktu, podpisanego przez PGNiG.

Naimski w Polskim Radiu 24 stwierdził, że „Polska realizuje swoją strategię zróżnicowania źródeł i kierunków dostaw gazu bardzo skrupulatnie”.

Zaznaczył, że „jesteśmy na bardzo dobrzej drodze do rezygnacji z kontraktu z Rosjanami w 2022 r.”. Podkreślił, że umowa z USA pozwala kupować gaz o 20-30 proc. tańszy niż rosyjski. – To się w końcu powinno odbijać na rachunkach za gaz – dodał.

– Polska prowadzi skomplikowaną strategię zróżnicowania źródeł i kierunków dostaw gazu. Jesteśmy na bardzo dobrej drodze do zrealizowania celu: rezygnacji z kontraktu z Gazpromem w 2022 r. – stwierdził Naimski.

– Dostawy i eksport energii zawsze były uważane przez władze Rosji za narzędzie polityki zagranicznej. Wyrazem tego działania są gazociągi NordStream 1 i NordStream 2 – podkreślił.

– Inwestycje są realizowane zgodnie z harmonogramami - dodał. Zaznaczył, że nie grozi nam wycofanie z tej ścieżki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej