RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Syria: W nalotach rosyjskiego i syryjskiego lotnictwa zginęli cywile

Do nalotów doszło w prowincji Hama (fot. PAP/EPA/SANA HANDOUT)

Co najmniej 14 cywilów zostało zabitych podczas bombardowań rosyjskiego i syryjskiego lotnictwa w północno-zachodniej Syrii – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Dramat w Syrii. 5-latka próbowała uratować siostrę po bombardowaniu miasta 

5-letnia dziewczynka próbowała utrzymać swoją kilkumiesięczną siostrę, zwisającą z krawędzi zbombardowanego budynku w mieście Ariha w syryjskim...

zobacz więcej

Według Obserwatorium, które ma siedzibę w Londynie, ale w Syrii dysponuje własną siatką informatorów, osiem osób, w tym dziecko, zginęło podczas rosyjskich nalotów na kilka miejscowości w prowincji Hama. W tym samym regionie naloty sił reżimowych spowodowały śmierć kolejnych sześciu cywilów.

Od końca kwietnia siły reżimu prezydenta Baszara al-Asada, wspierane przez rosyjskie lotnictwo, bombardują prowincję Idlib na północnym zachodzie Syrii, a także sąsiednie regiony. Ofensywa jest realizacją zapowiedzi Asada, który chce oczyścić tę część kraju z rebeliantów i dżihadystów; to ostatnia kontrolowana przez nich enklawa.

Jak pisze agencja AFP, większość prowincji Idlib i sąsiednich terenów w prowincji Aleppo i Hama kontroluje Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), organizacja zdominowana przez byłą syryjską filię Al-Kaidy.

Przed tygodniem w nalocie rosyjskich sił na targ w mieście Maarat al-Numan w południowym Idlibie śmierć poniosło co najmniej 37 osób, w tym 35 cywilów. Według danych Obserwatorium od początku ofensywy w Idlibie zginęło ponad 2 tys. osób, w tym blisko 800 cywilów.

W rezultacie wojny w Syrii, która wybuchła w 2011 r. w następstwie represji reżimu wobec prodemokratycznych pokojowych manifestantów, życie straciło ponad 370 tys. osób, a miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

źródło:

Zobacz więcej