RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Podziękowania dla Putina. Niewykluczone, że Rosja chce zaangażować Serbię w konflikt

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić (fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC)
Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić (fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić podziękował Władimirowi Putinowi za wzmocnienie zdolności bojowych sił zbrojnych kraju. Vuczić przemawiał w serbskiej bazie wojskowej podczas inspekcji dziesięciu rosyjskich opancerzonych pojazdów rozpoznawczych, dostarczonych niedawno w ramach zaplanowanych dostaw 30 używanych czołgów T-72 i 30 pojazdów BRDM-2.

Berlin zaprasza Moskwę na salony. Rosja pozostała Rosją

Władimir Putin nie ugiął się pod krytyką płynącą z Zachodu. Nie cofnął się nawet o krok. Nadal realizuje swoją agresywną politykę wobec Ukrainy,...

zobacz więcej

Na Zachodzie pojawiają się obawy o to, że Rosja może zaangażować Serbię w kolejną wojnę, w szczególności przeciwko Kosowu, byłej serbskiej prowincji, która ogłosiła niepodległość w 2008 roku – zaznacza Associated Press. Rosja i Serbia nie uznają niepodległości Kosowa.

Media podały, że Rosja przetransportowała do Serbii 10 pojazdów na pokładzie swych samolotów w ubiegłym tygodniu, wykorzystując węgierską przestrzeń powietrzną. Sąsiednia Rumunia była przeciwna transportowi pojazdów do Serbii przez Dunaj ze względu na sankcje międzynarodowe nałożone na Rosję.

– Najważniejsze dla nas jest to, że zdołaliśmy przetransportować pojazdy do Serbii. To, w jaki sposób i którędy tu trafiły, jest naszą sprawą – oświadczył Vuczić. Prezydent podziękował Putinowi za „wzmacnianie zdolności bojowych sił zbrojnych” Serbii.

Serbia otrzymała już od Rosji sześć myśliwców MiG-29, a pod koniec roku do Serbii mają być dostarczone kolejne szturmowe i transportowe śmigłowce.

Ambasador Rosji w Serbii Aleksandr Bocan-Charczenko, który uczestniczył w inspekcji, zapewnił, że Moskwa jest gotowa nadal wspierać Belgrad. Dodał, że wzmocnienie sił zbrojnych Serbii jest „wzmocnieniem bezpieczeństwa w regionie”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej