RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zaatakowali księdza w Szczecinie. Chcieli dokonać profanacji

W zakrystii bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie doszło do fizycznego ataku trzech mężczyzn na księdza i kościelnego. Sprawcy zostali już zatrzymani – poinformował w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik szczecińskiej policji sierż. Paweł Pankau. – Pogotowie zabrało mnie do szpitala. Mam szwy na twarzy na pięć centymetrów – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info ks. Aleksander Ziejewski, ofiara ataku. Do zdarzenia doszło w niedzielę przed godz. 18.00.

Nożownik zaatakował księdza we wrocławskim kościele

We wrocławskim kościele nożownik zaatakował księdza, który zmierzał do ołtarza, by odprawić mszę św. Duchowny z obrażeniami został przewieziony do...

zobacz więcej

Napastnicy zaatakowali księdza i kościelnego na chwilę przed mszą świętą.

W rozmowie z portalem tvp.info zaatakowany ksiądz stwierdził, że jeden z napastników, który go uderzył, miał coś w ręku.

– Gdyby mnie trafił, to pewnie by zabił. Oni byli w jakiejś diabelskiej furii. Bluzgali, nie będę tego powtarzał. Kościelny próbował mnie zasłonić, też go uderzyli i ma szwy. Popychali panią zakrystiankę – powiedział ks. Aleksander Ziejewski.

Według Radia Szczecin sprawcy mieli też zażądać od księdza ornatów i „chcieli dokonać świętokradztwa, czyli odprawienia przez nich mszy”.

W rozmowie z Radiem Szczecin pracownik parafii Andrzej Belerski powiedział, że „proboszcza napastnicy bili różańcem po twarzy”.

Jak informuje policja, sprawcy w ciągu godziny od ataku zostali zatrzymani. Wstępne ustalenia wskazują, że byli pod wpływem alkoholu.

Podejrzani są w wieku od 27 do 53 lat. Wcześniej wielokrotnie wchodzili w konflikt z prawem, byli notowani w policyjnych kartotekach. Dziś miano ich przesłuchać w Komendzie Rejonowej Szczecin-Śródmieście. Do przesłuchań jednak nie doszło – śledczy potrzebują więcej czasu na skompletowanie materiału dowodowego, by móc postawić zarzuty. Dojdzie do tego jutro.

Szczecińska kuria wystosowała w sprawie specjalne oświadczenie. Czytamy w nim, że atak na prałata był atakiem na tle religijnym, a nie rabunkowym. Kuria zaapelowała o modlitwę nie tylko w intencji ofiar, ale i sprawców.

źródło:
Zobacz więcej