RAPORT

Tusk kontra Tusk

Potężna nawałnica na Śląsku. Zalane ulice i podtopienia

Przez Śląsk przeszła nawałnica, w wyniku której w wielu miastach doszło do podtopień – w Katowicach m.in. wylała rzeka Rawa. – Służby w tym momencie działają na najwyższych obrotach – powiedział kpt. Adam Kryla, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem i burzami z gradem.

Pożar składowiska tekstyliów. Do walki z ogniem ruszyło 27 jednostek straży pożarnej

27 jednostek straży pożarnej wezwano do akcji gaszenia pożaru składowiska materiałów tekstylnych w Sączowie w powiecie będzińskim (Śląskie)....

zobacz więcej

– Na tę chwile otrzymaliśmy już ponad 170 zgłoszeń od mieszkańców. Są głównie związane z zalaniami piwnic, budynków czy samochodów. W dalszym ciągu realizujemy te zgłoszenia, które w jakiś sposób zagrażały życiu lub zdrowiu i na chwilę obecną są priorytetem dla nas. W dalszej kolejności pozostałe sytuacje. Służby w tym momencie działają na najwyższych obrotach – powiedział w rozmowie z TVP Info kpt. Adam Kryla, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

– W wyniku nawałnicy doszło do podtopień pod różnymi wiaduktami, mostami i pod głównym tunelem centrum miasta w Katowicach. Miejscami wystąpiły utrudnienia w ruchu – powiedział z kolei portalowi tvp.info sierż. szt. Maciej Bajerski, zastępca rzecznika prasowego z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Na terenie województwa śląskiego działają policjanci i straż pożarna. – Apelujemy do kierowców o rozwagę i cierpliwość, bo niestety nie mamy wpływu na naturę – zaznaczył Bajerski.

O wylaniu rzeki Rawy w Katowicach poinformował nas czytelnik portalu tvp.info wysyłając nam wideo na platformę Twoje Info.Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało po południu do mieszkańców dziewięciu województw SMS-y z ostrzeżeniem przed silnym wiatrem i burzami z gradem. Alerty wysłano do województw: wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego (powiaty: bytowski, człuchowski, chojnicki, kościerski, kartuski, starogardzki, gdański, nowodworski, malborski, sztumski, kwidzyński) oraz lubuskiego (powiaty: międzyrzecki, sulęciński, słubicki, gorzowski, Gorzów Wielkopolski, strzelecko-drezdenecki).

RCB przypomniało przy tym, żeby podczas burz nie chować się pod drzewami, a jeśli jest to możliwe, żeby zostać w domu. W czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i przebywania na otwartej przestrzeni. Jeżeli jesteśmy poza domem trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży.

RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należny się przygotować na przerwy w dostawie prądu.

teraz odtwarzane
Potężna nawałnica na Śląsku. Zalane ulice i podtopienia

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej