RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Ważne, aby pistolet energetyczny Rosji wobec Europy Środkowej nie zadziałał”

– To, że ten pistolet energetyczny stosowany przez Rosję wobec państw Europy Środkowej nie zadziała, jest dla nas bardzo istotne i ważne. Poprzednia umowa była bardzo niekorzystna. A teraz będziemy mieć sytuację komfortową – tak Włodzimierz Bernacki (PiS) komentował w „Gościu Wiadomości” pierwszą dostawę gazu skroplonego z USA. – Ważne, aby sprowadzanie gazu z różnych źródeł wpłynęło na nasz portfel – mówił Dariusz Klimczak (PSL).

Amerykański gaz już w Świnoujściu. Pierwsza dostawa w ramach kontraktu na ćwierć wieku

Pierwszy transport amerykańskiego gazu skroplonego (LNG) w ramach wieloletniego kontraktu z koncernem Cheniere Energy dotrze w piątek do...

zobacz więcej

Do Świnoujścia dotarł pierwszy transport amerykańskiego gazu skroplonego. W ramach kontraktu z Cheniere Energy, w trakcie 24-letniej umowy firma ta ma dostarczyć Polski w sumie 39 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego. Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podkreślił znaczenie kontraktu na gaz skroplony z USA dla uniezależniania się Polski od dostaw z Rosji.

– Przełomowy będzie koniec roku 2022, ponieważ wtedy będziemy mogli przyjąć z różnych źródeł, od różnych dostawców gaz w ilości takiej, że będziemy się uwalniali od ciągle obecnego monopolu rosyjskiego dostawcy – mówił Naimski w radiowej Trójce.

Włodzimierz Bernacki (PiS) przekonywał, że piątkowe wydarzenie jest bardzo ważne dla Polski, ponieważ jest to „wejście na drogę bezpieczeństwa energetycznego”. Tym bardziej, że amerykański gaz jest o 22 proc. tańszy od tego płynącego gazociągiem jamalskim z Rosji. – To, że ten pistolet energetyczny stosowany przez Rosję wobec państw Europy Środkowej nie zadziała, jest dla nas bardzo istotne i ważne. Poprzednia umowa była bardzo niekorzystna. A teraz będziemy mieć sytuacje komfortową – zaznaczył Bernacki.


Podobnego zdania był Dariusz Klimczak (PSL). – Ważne, aby sprowadzanie gazu z różnych źródeł wpłynęło na nasz portfel – zaznaczył dodając, że warto połączyć uniezależnienie się od dostaw rosyjskiego gazu z np. wprowadzeniem embarga na rosyjski węgiel.

źródło:
Zobacz więcej