RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Susza w Polsce. Poziom wody w rzekach jest wyjątkowo niski

W całym kraju panuje susza (fot. PAP/Leszek Szymański)
W całym kraju panuje susza (fot. PAP/Leszek Szymański)

W całej Polsce jest bardzo zła sytuacja, jeśli chodzi o poziom wody w rzekach. A będzie coraz gorzej, bo najbliższych dniach są prognozowane upały – poinformował w piątek hydrolog z IMGW Paweł Staniszewski.

21 nadmorskich kąpieliskach zamkniętych z powodu sinic. Sprawdź, które [MAPA]

W 21 nadmorskich kąpieliskach zlokalizowanych na terenie woj. pomorskiego w piątek po południu obowiązuje zakaz wchodzenia do wody. Z powodu...

zobacz więcej

Staniszewski podkreślił, że każdego dnia przybywa ok. 10–15 stacji z niskim poziomem wód w rzekach. – Najgorzej jest w zachodniej Polsce, tam jest największy niedobór opadów – przede wszystkim w województwach: dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim, ale również w centralnej Polsce – w województwach: łódzkim, mazowieckim i kujawsko–pomorskim – poinformował.

Hydrolog z IMGW dodał, że w ubiegłym tygodniu w wyniku opadów sytuacja się ustabilizowała, jednak teraz znowu się pogarsza. W jego ocenie tendencja ta będzie się utrzymywała.

Stany niskie wód występują na 169 stacjach. Rekordowo niskie stany wody, porównywalne do tych z 2015 r., odnotowano w Górnej Warcie. Staniszewski zaznaczył, że występuje tam bardzo głęboka susza hydrologiczna. Na 10 stacjach został osiągnięty stan poniżej minimalnego, na rzekach: Bystra, Wieprzówka, Lepietnica, Kamienica, Zdynia, Bukowa, Wieprz, Radomka i Liswarta.

Sinice zaatakowały w Warszawie. Popularne kąpielisko zamknięte

Jeziorko Czerniakowskie w Warszawie, które jest popularnym wśród mieszkańców stolicy kąpieliskiem, zostało zamknięte w ubiegły piątek. Wszystko...

zobacz więcej

– Jedynie na południu Polski było bardziej mokro – tym bardziej, że tam jest teren górzysty, więc może tam tych stanów niskich jest trochę mniej, ale jednak tam są bardzo mocno zauważalne – dodał Staniszewski. Jak zaznaczył, w przypadku rzek górskich szybko widać, kiedy pojawiają się na nich płycizny, kamienie czy łachy.

Staniszewski zaznaczył, że nie we wszystkich rzekach są wodowskazy. Nie ma ich w mniej znaczących, niekontrolowanych rzekach. – Wiele mniejszych rzek albo już całkowicie zarosło albo praktycznie całkowicie wyschło – tak jak to było w 2015 r. Zaczyna się robić podobna sytuacja – wskazał.

Staniszewski ocenił, że ze względu na prognozy na najbliższe dni, w których synoptycy przewidują wysokie temperatury i jedynie burzowe opady, sytuacja dot. poziomu wód będzie się pogarszała – susza hydrologiczna będzie się pogłębiać w całym kraju.

– Najdotkliwsza będzie na zachodzie Polski, bo tam te upały będą największe, oraz w centralnej Polsce – tam mamy niedobór opadów z czerwca i również podobnie wygląda to w lipcu – podkreślił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej