RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gaz-System podpisał komplet umów na budowę gazociągu Pogórska Wola – Tworzeń

Termin zakończenia budowy gazociągu zaplanowano na koniec 2021 r. (fot. Shutterstock/nostal6ie)
Termin zakończenia budowy gazociągu zaplanowano na koniec 2021 r. (fot. Shutterstock/nostal6ie)

Gaz-System w lipcu 2019 r. zawarł umowy na wykonawstwo robót budowlanych dla trzech odcinków gazociągu Pogórska Wola – Tworzeń – poinformowała spółka w komunikacie. Inwestycja jest jednym z najdłuższych elementów korytarza gazowego Północ–Południe, o długości 168 km.

Energia geotermalna ogrzeje Sędziszów. Mieszkańcy zapłacą mniej za ciepło

Ciepłownia geotermalna powstanie w Sędziszowie Małopolskim. Energia z wnętrza ziemi pozwoli ogrzać miasto i okolicę, ekologicznie i ekonomicznie. ...

zobacz więcej

Pierwszy i drugi odcinek gazociągu zostały przekazane do dyspozycji wykonawcom robót budowlanych już 11 lipca br. Wykonawcą robót budowlanych na odcinku I i II będzie firma Stalprofil S.A., natomiast na odcinku III za prace budowlane będzie odpowiedzialna firma IDS-BUD S.A. – poinformował Gaz-System.

Termin zakończenia budowy gazociągu zaplanowano na koniec 2021 r.

– Budowa gazociągu jest kluczowym projektem związanym z rozwojem polskiego systemu przesyłowego gazu, a jej podstawowym celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz zapewnienie możliwości dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski – podkreślił cytowany w komunikacie wiceprezes spółki Artur Zawartko.

– Nasza inwestycja to szansa na rozwój gospodarczy południa Polski w wielu obszarach. Nowy gazociąg zwiększy przede wszystkim przepustowość systemu przesyłowego, która w przyszłości, w związku z rosnącym zainteresowaniem firm wykorzystaniem gazu jako nośnika energii, umożliwi ich przyłączenia do sieci gazowej – dodał.

Zwrócił także uwagę, że jest to pierwszy gazociąg, na którym podjęto działania wyprzedzające, mające na celu usprawnienie realizacji inwestycji.

Wiceprezes Gaz-System dodał, że na trasie zaprojektowano dużą liczbę przejść bezwykopowych – m.in.: trzy przekroczenia typu Direct Pipe, jedno HDD pod rzeką Wisłą o długości ok. 1 km oraz 137 pozostałych przekroczeń m.in. przewierty, przeciski i mikrotunele.

Do gazociągu zostanie również podpięta stacja systemowa, która ma stanowić połączenie nowego systemu przesyłowego z istniejącym i zapewnić docelowo m.in. zwiększone dostawy gazu dla Podbeskidzia.

źródło:

Zobacz więcej