RAPORT

Tusk kontra Tusk

Powyborczy impas w Hiszpanii. Socjalistom nie po drodze ze skrajną lewicą

Premier Pedro Sanchez musi zawiązać koalicję (fot. PAP/EPA/EMILIO NARANJO)
Premier Pedro Sanchez musi zawiązać koalicję (fot. PAP/EPA/EMILIO NARANJO)

Kryzys koalicyjny po przedterminowych wyborach parlamentarnych w Hiszpanii. Żądania skrajnie lewicowej partii Podemos zostały uznane za nie do przyjęcia przez premiera Pedro Sancheza i jego Partię Socjalistyczną. Jeśli nie zdobędzie on większości w czwartkowym głosowaniu, kolejne mają odbyć się we wrześniu.

Hiszpania wciąż bez koalicji rządzącej. Możliwe trzecie z kolei przedterminowe wybory

Jeśli podczas dwóch lipcowych głosowań drugi gabinet Pedro Sancheza nie uzyska większości w parlamencie, rozpisane zostaną przedterminowe wybory –...

zobacz więcej

Anonimowy, wysoko postawiony członek Podemos miał powiedzieć agencji Reutera, że partia już przygotowuje się na wrześniowe głosowania.

Wiele wskazuje na to, że koalicja nie powstanie, bowiem sama Partia Socjalistyczna zadeklarowała, że nie będzie forsować kandydatury Pedro Sancheza na stanowisko premiera, jeśli nie zdobędzie wotum zaufania.

We wtorek hiszpańska izba deputowanych przegłosowała wotum nieufności wobec premiera Pedro Sancheza. Przeciw liderowi Partii Socjalistycznej zagłosowało 170 z 350 posłów. 124 było „za”, a 52 wstrzymało się od głosu.

Ugrupowanie Sancheza od kwietniowych wyborów ma w izbie deputowanych 123 miejsca i aby stworzyć rząd, potrzebuje wejść w koalicję. Potencjalny sojusznik – także lewicowa partia Podemos – swoje wsparcie uzależnia od przyznania jej politykom znaczących posad rządowych.

Sanchez ma jeszcze jeden dzień na dojście do porozumienia z 42-osobową reprezentacją Podemos. W sytuacji jego braku, negocjacje i głosowania mają zostać przeniesione na wrzesień. Jeśli także w ich wyniku nie zostanie wyłoniona koalicja rządowa, to po dwóch miesiącach, czyli prawdopodobnie w listopadzie, zostaną rozpisane nowe wybory.

Jeśli natomiast dojdzie do powstania koalicji, to Hiszpanią pokieruje pierwszy od czasu obalenia dyktatury generała Francisco Franco rząd koalicyjny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej