Ponad 40 stopni w Niemczech – to powietrze idzie nad Polskę. IMGW wydało alerty

Fala gorąca przesuwa się w kierunku Polski (fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL)

Najwyższą w historii obserwacji wartość pokazały 24 lipca 2019 r. termometry w Niemczech (40,5 st.), Belgii (40,3 st.) i Holandii (39,2 st.). Fala gorąca przesuwa się w kierunku Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem dla pięciu województw.

Synoptycy ostrzegają przed gęstą mgłą

Synoptycy ostrzegają przed gęstą mgłą w nocy. Jak zapowiada Michał Ogrodnik z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, mgły wystąpią w wielu...

zobacz więcej

Alert dotyczy południowo-zachodnich powiatów woj. zachodniopomorskiego, zachodnich powiatów wielkopolskiego, całego woj. lubuskiego i dolnośląskiego oraz zachodnich powiatów woj. opolskiego.

Na objętym alertem pogodowym obszarze w czwartek temperatury sięgną 29-31 stopni.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu takich, jak przyśpieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy lub dreszcze należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.

źródło:
Zobacz więcej