RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje Rutger Hauer. Bohater „Łowcy androidów” zmarł w wieku 75 lat 

Holender kontunuował grę aktorską aż do tego roku (fot. Pier Marco Tacca/Stanley Bielecki Movie Collection/Getty Images)
Holender kontunuował grę aktorską aż do tego roku (fot. Pier Marco Tacca/Stanley Bielecki Movie Collection/Getty Images)

Holenderski aktor Rutger Hauer został pochowany w środę; zmarł w piątek po krótkiej chorobie – poinformował jego agent. Gwiazdor znany był m.in. z filmu Ridleya Scotta „Łowca androidów” („Blade Runner”) z 1982 roku, w którym zagrał przywódcę replikantów Roya Batty’ego, ściganego przez Ricka Deckarda – w tej roli wystąpił Harrison Ford. Hauer był dobrze znany również z horrorów, w których wcielał się w postaci wampirów.

Nie żyje Billy Drago. Odszedł czarny charakter Hollywood

Billy Drago, aktor, który najbardziej kojarzony jest z rolami złoczyńców i drobnych gangsterów, zmarł w wieku 73 lat. Wystąpił w ponad 100 filmach...

zobacz więcej

Aktor urodził się w styczniu 1944 roku w Breukelen niedaleko Amsterdamu. W młodości wstąpił do holenderskiej floty handlowej, a w 1960 roku do armii. Po powrocie do stolicy, w 1962 roku, zajął się studiowaniem aktorstwa.

Karierę rozpoczął od tytułowej roli w serialu rycerskim „Floris” w reżyserii Paula Verhoevena. Współpraca z nim była kluczowa dla dalszego rozwoju Hauera.

Artysta podkreślał jednak, że to rola przywódcy replikantów w „Łowcy Androidów” (ang. „Blade Runner”) była najważniejsza w jego karierze. Grana przez niego postać wygłosiła słynne przemówienie w czasie pojedynku z tytułowym łowcą Rickiem Deckardem granym przez Forda.

– Widziałem rzeczy, którym wy ludzie nie dalibyście wiary. Statki szturmowe w ogniu sunące nieopodal ramion Oriona. Oglądałem promieniowanie skrzące się w ciemnościach blisko wrót Tannhausera. Wszystkie te chwile zostaną stracone w czasie jak łzy w deszczu. Pora umierać – powiedział Fordowi podczas pojedynku, który przeszedł do historii kina.

Rutger Hauer występował w filmach aż do tego roku. W karierze zagrał także m.in. w filmach „Sin City”, „Batman: Początek”, „Ślepa Furia”, „Nocny Jastrząb” czy w serialu „True Blood”.

źródło:
Zobacz więcej