RAPORT

Wojna na Ukrainie

Alkohole produkowane przez rolników. Ardanowski: Chcę zmniejszenia akcyzy o połowę

Nigdy nie zezwolę na legalną produkcję alkoholu „gdzieś w piwnicy czy w lesie”  (fot. Shutterstock/Vicky Gosselin)
Nigdy nie zezwolę na legalną produkcję alkoholu „gdzieś w piwnicy czy w lesie” (fot. Shutterstock/Vicky Gosselin)

Mechanizm zmniejszenia akcyzy o połowę dla alkoholi wytwarzanych przez rolników w destylarniach usługowych zapowiedział w środę minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Ardanowski o wolnym handlu z Mercosur: To może być dla nas cios w plecy

– Jestem tą umową mocno przerażony. Jeżeli miałaby wejść w życie w prostej formie, jak porozumienie polityczne założyło, to może być dla nas cios w...

zobacz więcej

– Unia Europejska zezwala na zmniejszenie akcyzy o połowę i ten mechanizm chciałbym zastosować w destylarniach usługowych – powiedział minister Ardanowski w radiowej Jedynce.

Dodał, że oprócz kontroli akcyzowej w usługowych destylarniach można zapewnić wysoką jakość wytwarzanych alkoholi i bezpieczeństwo.

Podkreślił, że nigdy nie zgodzi się, by rolnicy legalnie wytwarzali alkohole „gdzieś w piwnicy czy w lesie”.

Dopytywany, czy nie zwiększy to problemu alkoholizmu w Polsce, Ardanowski powiedział, że nie widzi zagrożenia. – Jeżeli ktoś chce walczyć z alkoholizmem, to powinien walczyć z bardzo tanim winem owocowym, z czymś, co jest nazywane piwem, a z piwem nie ma nic wspólnego, a młodzież generalnie tym się upija, więc trzeba z tym walczyć – powiedział minister.

Ardanowski o politykach PSL: Wieś nie rozumie tej wolty obyczajowej, koalicji ze środowiskami LGBT

– Dla polityków PSL chęć utrzymania się u władzy jest ważniejsza niż sprawy wsi. Ja nie rozumiem tej wolty kulturowo-obyczajowej, czyli tej...

zobacz więcej

Zwrócił uwagę, że rolnicy w innych krajach mogą zajmować się tego typu produkcją. – Dlaczego by tego nie robić w Polsce – pytał.

Minister rolnictwa stwierdził, że alkohole, których produkcję chce zalegalizować, będą dość drogie i nie dla każdego dostępne.

Minister Ardanowski odniósł się również do problemu suszy w Polsce. – W tym roku rolnicy (których gospodarstwa zostały dotknięte przez suszę) nie zostaną bez pomocy, ale jaka ona będzie, ile trzeba będzie z kasy państwowej wyłożyć, to będzie znane, dopiero gdy oszacujemy straty – powiedział minister rolnictwa.

Ardanowski wskazał, że udzielenie pomocy możliwe będzie zarówno w postaci kredytów, umorzeń podatków, ratalnych wpłat na KRUS, jak również bezpośrednio w postaci gotówki.

Minister poinformował, że zobowiązał wojewodów do przedstawiania w resorcie rolnictwa sprawozdań dotyczących suszy w ich regionach. – Następne takie szacunki będą w czwartek – powiedział.

– W tej chwili w około 800 gminach jest susza badana, oceniana i dopiero wtedy będę mógł powiedzieć, jak to wygląda w skali ogólnopolskiej – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej