Francja wzywa Iran do przestrzegania porozumienia nuklearnego

Prezydent Francji Emmanuel Macron (fot. PAP/EPA/KOCA SULEJMANOVIC)

Iran powinien powrócić do wypełniania swoich zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego – zaapelował prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania z wiceministrem spraw zagranicznych Iranu Abbasem Aragczim. Wezwał też do Teheran o podjęcie niezbędnych działań w celu zmniejszenia napięcia w Zatoce Perskiej.

Minister spraw zagranicznych Iranu ostrzega Zachód przed rozpoczęciem konfliktu

Rozpocząć konflikt jest łatwo, zakończenie go może być niemożliwe – powiedział w Nikaragui minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad...

zobacz więcej

„Spotkanie miało na celu przypomnienie wysłannikowi prezydenta Iranu o tym, że powrót do wypełniania zobowiązań porozumienia nuklearnego jest kluczową kwestią dla deeskalacji napięcia” – napisano w oświadczeniu, opublikowanym przez francuski resort spraw zagranicznych po spotkaniu, do którego doszło w Paryżu.

Wcześniej Iran zgodził się na ograniczenie swojego programu nuklearnego w zamian za zmniejszenie nałożonych na ten kraj sankcji ekonomicznych.

W czerwcu doszło do kolejnych napięć pomiędzy Iranem a USA po tym, jak strona irańska poinformowała o zestrzeleniu amerykańskiego drona nad Zatoka Perską. Teheran uważa, że maszyna naruszyła jego przestrzeń powietrzną. Z kolei Stany Zjednoczone twierdzą, że dron znajdował się nad wodami międzynarodowymi.

Porozumienie nuklearne, podpisane w 2015 r. w Wiedniu, zobowiązuje Iran do udostępnienia swoich instalacji nuklearnych inspektorom ONZ. Sygnatariuszami porozumienia są mocarstwa nuklearne, które są też stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ: Chiny, Francja, Niemcy, Rosja Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania. Stroną porozumienia jest także Unia Europejska. 8 maja 2018 r. prezydent USA Donald Trump ogłosił wycofanie się Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego.

źródło:
Zobacz więcej