Narodowy e-spis powszechny

Ostatni spis powszechny przeprowadzono w 2011 r. (fot. Pexels)

Pierwszy raz w historii samodzielnie i przez internet odpowiemy na pytania narodowego spisu powszechnego. „Rzeczpospolita” wskazuje, że dzięki temu budżet państwa zaoszczędzi na rachmistrzach.

Spis ludności w USA. Trump rezygnuje z pytania o obywatelstwo

Prezydent Donald Trump porzucił próby umieszczenia w przyszłorocznym spisie powszechnym pytania o amerykańskie obywatelstwo. Występując w Ogrodzie...

zobacz więcej

Mazowiecka gmina Czerwińsk nad Wisłą i Sierakowice w Pomorskiem w październiku przetestują specjalną aplikację internetową, która w 2021 r. będzie podstawowym narzędziem zbierania informacji o Polakach podczas narodowego spisu powszechnego. Druga próba, już w 16 gminach każdego województwa, m.in. w Pucku i Gubinie, odbędzie się w kwietniu 2020 r.

Karolina Banaszek z GUS informuje, że obie próby dadzą odpowiedź na pytanie, czy aplikacja jest czytelna dla użytkownika, czy też należy ją poprawić lub uzupełnić.

Gazeta przypomniała, że narodowy spis powszechny jest obowiązkowy – formularz muszą wypełnić osoby pełnoletnie, także w imieniu niepełnoletnich. W kwestionariuszu będziemy musieli podać m.in., jak długo mieszkamy w danym miejscu, skąd przybyliśmy, gdzie jest główne miejsce naszej pracy, czy odczuwamy przynależność do danej wspólnoty etnicznej czy narodu.

„Rz” zwraca uwagę, że choć budżet państwa sporo zaoszczędzi na zatrudnieniu mniejszej liczby rachmistrzów niż dziesięć lat temu, ale znacznie więcej wyda na kampanię popularyzującą spis.

Narodowy spis powszechny jest przeprowadzany co 10 lat.

źródło:
Zobacz więcej