RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Film „Cienie Imperium”. Historie mieszkańców postsowieckich państw

W warszawskim kinie Elektronik przedpremierowo zaprezentowano film „Cienie Imperium” w reżyserii Karola Stawskiego. Produkcja opowiada skomplikowane historie trzech mieszkańców postsowieckich państw nieuznawanych, którzy od dekad zmagają się z mocarstwową polityką Rosji. Choć losy bohaterów zostały zdominowane przez zmagania z byłym imperium, które dąży do utrzymania dawnej strefy wpływów – mężczyzn łączy nadzieja na spokojne i lepsze życie.

Grają rocka „dla każdego”. 2Tm2,3 o muzyce i Bogu

Teksty ich utworów muzycznych to fragmenty z Pisma Świętego. Mimo mocnych dźwięków, jak twierdzi muzyk Tomasz Budzyński, ich piosenki skierowane są...

zobacz więcej

Pełnometrażowy debiut Karola Starnawskiego opowiada o oporze prostych ludzi, stawianym bezsensowi rosyjskiej przemocy.

Inspiracją dla dokumentu była książka Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń”, której autor – wraz z Dawidem Wildsteinem – odpowiada za scenariusz „Cieni Imperium”.

W filmie przedstawiono historię Aleksieja z Górskiego Karabachu, ukraińskiego żołnierza Tymura zmuszonego do opuszczenia okupowanego Krymu, oraz Litwina Aleksandra, który trafił do Gruzji na pograniczu separatystycznej Abchazji.

Początkowo miał powstać serial, jednak z różnych względów trzeba było nakręcić tylko film dokumentalny – tłumaczył w programie „Kulturalna Jedynka” współscenarzysta Dawid Wildstein. Jak stwierdził, w wielu odwiedzonych miejscach rosyjskie wpływy „skutkują zjawiskami mającymi znamiona ludobójstwa”.

Premierę filmu zaplanowano na 26 lipca.

źródło:
Zobacz więcej