RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Decyzja Empiku łamie wolność słowa”. SDP w sprawie naklejek „GP”

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wydało oświadczenie ws. naklejek „strefa wolna od LGBT” (fot. TT/Gazeta Polska)
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wydało oświadczenie ws. naklejek „strefa wolna od LGBT” (fot. TT/Gazeta Polska)

Ze zdziwieniem i zaniepokojeniem przyjmuje się decyzję firmy Empik o nieprzyjęciu do sprzedaży wydania „Gazety Polskiej” z naklejką »strefa wolna od LGBT« z uzasadnieniem, iż nie ma u nas miejsca na jawną dyskryminację i na treści łamiące prawo – napisało w oświadczeniu Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (CMWP SDP).

Poseł PiS: Była ideologia marksizmu, jest ideologia LGBT

zobacz więcej

Rzeczniczka Empiku Monika Marianowicz napisała na Twitterze w poniedziałek, na dwa dni przed planowanym rozpoczęciem sprzedaży tygodnika: „nie będzie można kupić wydania »Gazety Polskiej« z naklejką »Strefa wolna od LGBT«. Nie ma u nas miejsca na jawną dyskryminację i na treści łamiące prawo. Empik jest strefą pełną tolerancji, każdy jest u nas mile widziany wszystkich traktujemy z szacunkiem”.

„Decyzja ta jest niezrozumiała w świetle prawa, zarówno polskiego, jak i unijnego, ponieważ łamie fundamentalną w ustroju demokratycznym zasadę wolności słowa. Zasada ta gwarantuje każdemu zarówno możliwość wyrażania swoich poglądów, jak i stwarza możliwość wyrażania negatywnej oceny innych poglądów, czy zachowania, co należy uwzględniać w przypadku podejmowania wszelkich działań w obszarze »polityki antydyskryminacyjnej«” – czytamy w oświadczeniu, podpisanym przez dyrektor CMWP SDP Jolantę Hajdasz.

„W ostatnim czasie staje się to coraz bardziej istotne, ponieważ w przestrzeni publicznej niejednokrotnie pod pozorem przeciwdziałania dyskryminacji w rzeczywistości promuje się określone postawy i poglądy, co z kolei prowadzi do dyskryminacji tych, którzy się z nimi nie zgadzają. Zdumienie budzi przy tym próba realnej ingerencji firmy zajmującej się dystrybucją prasy w treści zamieszczane przez gazety, w tym wypadku przez redakcję »Gazety Polskiej«. Jest to praktyka niedopuszczalna” – napisano w oświadczeniu.

Centrum Monitoringu Wolności Prasy podkreśla, że „Empik jest jednym z głównych miejsc sprzedaży gazet i jednym z największych na polskim rynku sklepów internetowych, arbitralność decyzji o wycofaniu konkretnego numeru tytułu ze sprzedaży oznacza więc dotkliwe straty finansowe dla redakcji, którym nie ma ona jak zapobiec ze względu na krótki czas dystrybucji prasy drukowanej (7 dni w przypadku tygodnika)”.

„CMWP SDP zwraca uwagę, iż działanie takie stać się może współczesnym rodzajem cenzury prewencyjnej i w demokratycznym ustroju nigdy nie powinno mieć miejsca” – podkreślono w oświadczeniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej