„Będzie świetny!”. Trump gratuluje Johnsonowi

Amerykański prezydent pogratulował Borisowi Johnsonowi (fot. REUTERS/Kevin Lamarque)

Prezydent USA Donald Trump pogratulował Borisowi Johnsonowi objęcia stanowiska przywódcy brytyjskich konserwatystów. Amerykański prezydent wyraził przekonanie, że Johnson będzie znakomitym premierem Wielkiej Brytanii.

„Powstaniemy znowu niczym olbrzym”. Przyszły premier zdradza swoje cele

Były szef dyplomacji Boris Johnson, ogłoszony we wtorek liderem Partii Konserwatywnej, w środę obejmie urząd premiera Wielkiej Brytanii w miejsce...

zobacz więcej

„Gratulacje dla Borisa Johnsona z powodu objęcia stanowiska nowego premiera Zjednoczonego Królestwa. Będzie świetny!” – napisał na Twitterze Donald Trump, który już wcześniej pozytywnie wypowiadał się na temat nowego przywódcy brytyjskich konserwatystów.

W ubiegły piątek amerykański prezydent zadeklarował, że Johnson mu się podoba.

– Uważam, że poprzednia premier nie poradziła sobie z brexitem, to katastrofa. Myślę, że Boris to wyprostuje. Lubię Borisa Johnsona. To inny rodzaj polityka, ale o mnie mówią to samo. Lubię go, będzie nam się dobrze współpracować – mówił Trump, przewidując dobre relacje z Wielką Brytanią pod przywództwem Johnsona.

Komentatorzy w Stanach Zjednoczonych zwracają uwagę na bliskość ideologiczną Johnsona i Trumpa oraz podobieństwa programowe – między innymi w sprawie imigracji. Obaj deklarują ponadto, że przywrócą „wielkość” swoim krajom.

Johnson pokonał w wyborach obecnego szefa brytyjskiej dyplomacji Jeremy'ego Hunta.

W środę Johnson obejmie urząd premiera w miejsce ustępującej Theresy May. Według komentatorów charyzmatyczny, acz kontrowersyjny polityk będzie miał za zadanie stworzenie eurosceptycznego rządu w nadziei na przełamanie wielomiesięcznego impasu w negocjacjach z Unią Europejską w sprawie brexitu.

źródło:
Zobacz więcej