Załogowa kapsuła Orion gotowa do księżycowej misji

NASA wraz z innymi koncernami przygotowała kapsułę Orion, która zabierze astronautów na Księżyc (fot. REUTERS/Joe Skipper)

Wiceprezydent USA Mike Pence ogłosił gotowość kapsuły Orion, dzięki której astronauci mają powrócić na Księżyc. Wcześniej jednak pojazd odbędzie trzytygodniową misję testową Artemis 1, jeszcze bez załogi na pokładzie.

Indie wystrzeliły sondę na Księżyc

Sonda Chandrayaan-2 rozpoczęła lot w stronę Księżyca. Celem lądownika jest rejon bieguna południowego, gdzie dekadę temu odkryto wodę. Mają tam...

zobacz więcej

– Orion to nowa klasa pojazdu kosmicznego, specjalnie zaprojektowana dla długotrwałych misji w daleką przestrzeń. Pozwoli wrócić astronautom na Księżyc, potem zabierze ich na Marsa i umożliwi im bezpieczny powrót – powiedziała Lisa Callahan, wiceprezes oddziału Commercial Civil Space w amerykańskim koncernie Lockheed Martin.

– Orion umożliwi przyspieszenie badań Układu Słonecznego i będzie kamieniem węgielnym dla dalszych osiągnięć w eksploracji przestrzeni – podkreśliła.

Specjaliści z Lockheed Martin, NASA i innych współpracujących firm prace na Orionem przeprowadzili w Kennedy Space Center. Zajęli się oni m.in. montażem awioniki, 12 silników, 11 spadochronów i prawie pięciometrowej osłony termicznej.

– Podczas montażu, zespół specjalistów, na setki różnych sposobów przetestował i zatwierdził działanie różnych systemów, aby zagwarantować ich niezawodną pracę w trudnych warunkach przestrzeni kosmicznej – wyjaśnił Mike Hawes, menedżer programu w amerykańskim koncernie.

Stanął na Księżycu, teraz namawia do wyprawy na Marsa

Amerykanie obchodzą 50. rocznicę lądowania Apollo 11 na Księżycu. Przez cały weekend odbywają się festiwale naukowe i spotkania z astronautami....

zobacz więcej

– Lot Artemis 1 pozwoli na przetestowanie projektu kapsuły i jego wykonania, a także modułu serwisowego w trakcie trzytygodniowej misji do Księżyca, wokół niego i z powrotem. Jesteśmy podekscytowani tą misją, ponieważ otwiera ona drogę do pierwszego załogowego lotu Artemis 2 zaplanowanego na 2022 rok – mówił Hawes.

Kapsuła jest już przyłączona do modułu serwisowego. Obecnie trwają prace nad ich pełną integracją. Moduł serwisowy zapewnia m.in. główny napęd, zasilanie, podtrzymywanie życia w kapsule i miejsce na ładunki.

Po zakończeniu tych działań zostanie podłączone zasilanie i rozpoczną się wspólne testy połączonych modułów. W sierpniu zostaną one natomiast przetransportowane do Plum Brook Station w Ohio, gdzie przejdą próby w komorze próżniowej. Sam lot zaplanowany jest na początek 2020 r.

źródło:

Zobacz więcej