RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

PiS o nowym planie relokacji uchodźców: Na pewno nie ulegniemy

Połowa krajów członkowskich Unii Europejskiej popiera francusko-niemiecką propozycję nowego mechanizmu relokacji uchodźców. To wynik poniedziałkowego spotkania ministrów w Paryżu. – Na pewno nie ulegniemy. Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej pojutrze będzie w Warszawie i będzie rozmawiała z premierem. Jeżeli poruszy ten temat, na pewno uzyska jednoznaczną odpowiedź. My się nie zgadzamy na żadne relokacje uchodźców – zapowiedział w rozmowie z portalem tvp.info poseł PiS Kazimierz Smoliński.

– Taka relokacja byłaby niezgodna z prawem międzynarodowym, bo uchodźca – jeżeli przybywa do jakiegoś kraju, to ma prawo tam przebywać. Bez jego zgody nie wolno go nigdzie więcej relokować, a tutaj byłaby przymusowa relokacja. Nie ma na to naszej zgody – stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info parlamentarzysta Zjednoczonej Prawicy.

Na działania prezydenta Francji ze zrozumieniem patrzą jednak politycy opozycji. – Prezydent Macron podejmuje konstruktywne działania mające rozwiązać wspólny problem całej Europy. Problem polegający na tym, że mamy imigrantów i niektóre państwa są nieproporcjonalnie mocno obciążone problemem migracji. Jestem przekonany, że polski rząd będzie rozmawiał na ten temat ze swoimi partnerami z Europy Zachodniej. Dotychczasowe demonstracyjne ignorowanie potrzeb innych członków Unii Europejskiej i fochy wobec partnerów z zachodu skończyły się na przykład głosowaniem w Parlamencie Europejskim, w którym dwukrotnie Beata Szydło nie została wybrana na przewodniczącą komisji – powiedział portalowi tvp.info warszawski radny Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej Marek Szolc.

Poza Niemcami i Francją, które forsują nowy mechanizm relokacji, inicjatywę popierają: Finlandia, Luksemburg, Litwa, Portugalia, Chorwacja i Irlandia. Sześciu pozostałych krajów, które chcą się przyłączyć do mechanizmu, francuskie media nie podały. Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas zapowiada, że jego kraj jest gotowy przejąć wiodącą rolę w procesie relokacji. Prezydent Francji Macron zapowiada z kolei tajemniczo, że nowa procedura ma nie być uciążliwa, ale szybka i automatyczna. Sceptycznie podchodzi do niej jednak Rzym. Włoski minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini nie uczestniczył w spotkaniu we Francji. Zaznaczył, że decyzje w sprawie uchodźców powinny zapadać w Rzymie, a nie Paryżu i Berlinie.

Zobacz więcej