RAPORT

Wojna na Ukrainie

Poseł PiS: Była ideologia marksizmu, jest ideologia LGBT

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zapowiada zaskarżenie uchwał samorządowych ws. LGBT do sądów administracyjnych. Politycy są w tej sprawie podzieleni. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że radni mają prawo zajmować się uchwałami przeciwko LGBT. – My nie jesteśmy przeciwko osobom, które mają taką czy inną orientację seksualną. My jesteśmy przeciwko ideologii LGBT. Tak jak był marksizm ideologią, tak w tej chwili jest taką ideologią LGBT – powiedział portalowi tvp.info Kazimierz Smoliński z PiS-u.

RPO: Przygotowuję się do zaskarżenia uchwał samorządów dot. LGBT

Przygotowuję się do zaskarżenia do sądów administracyjnych uchwał samorządów dot. ideologii LGBT – powiedział w TVN Rzecznik Praw Obywatelskich...

zobacz więcej

Przeciwnego zdania są politycy Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej. – Nie ma czegoś takiego jak ideologia LGBT. Są geje, lesbijki, osoby biseksualne, transseksualne, inne osoby nieheteroseksualne. Podejmując działania wymierzone w nich, łamiemy kręgosłup polskiej demokracji. Demokracja opiera się na tym, że wszyscy jesteśmy równi i równe. Jeśli, ze względu na przyrodzoną cechę ktoś jest atakowany i piętnowany, to jest niedopuszczalne – stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info Marek Szolc, warszawski radny PO-KO.

Zjednoczona Prawica z uporem broni jednak prawa samorządów do uchwał sprzeciwiających się m.in. seksualizacji dzieci. – Jeżeli samorządy taką decyzję podejmują, to mówią właśnie o ideologii. Nie o tym, że komuś o takiej czy innej orientacji seksualnej nie można gdzieś wchodzić. To jest absolutne kłamstwo i nieprawda. W Polsce jest wolność, konstytucja gwarantuje każdemu swobodę wypowiedzi. Nie ma zgody na ideologię LGBT, bo to jest inżynieria społeczna, która jest niebezpieczna dla państwa – uzasadniał w rozmowie z portalem tvp.info poseł Smoliński.

Do opozycji takie argumenty jednak nie trafiają. Marek Szolc, radny Nowoczesnej mówi portalowi tvp.info: „Wyobraźmy sobie co byłoby, gdyby jakiś polski samorząd ogłosił się strefą wolną od katolicyzmu. To byłoby coś absolutnie niedopuszczalnego. To byłaby dyskryminacja. Tymczasem ponad 30 samorządów rządzonych przez PiS zrobiło coś takiego w stosunku do osób LGBT+”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej