RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pobita kobieta miała być uczestniczką parady LGBT. Okazuje się, że jest to fejk

„Osoba ta jest kontrmanifestantką, partnerką jednego z najbardziej agresywnych faszolskich bandytów” (fot. PAP/Artur Reszko/tt/@d48__)
„Osoba ta jest kontrmanifestantką, partnerką jednego z najbardziej agresywnych faszolskich bandytów” (fot. PAP/Artur Reszko/tt/@d48__)

Po ostatnich wydarzeniach w Białymstoku Polskę obiegło zdjęcie przedstawiające pobitą kobietę, która rzekomo padła ofiarą przeciwników manifestacji LGBT. Okazuje się jednak, że jest to fejkowa informacja, ponieważ kobieta brała udział w kontrmanifestacji, a nawet – jak zauważa jeden z internautów – była partnerką „jednego z najbardziej agresywnych faszolskich bandytów”.

KGP po marszu w Białymstoku: Nie zgłosił się nikt poszkodowany

Dotrzemy do wszystkich osób, które łamały prawo podczas Marszu Równości w Białymstoku i rozliczymy je – zapewnił komendant główny policji gen....

zobacz więcej

W sobotę ulicami Białegostoku przeszedł marsz równości, na którym doszło do wielu incydentów. W sieci pojawiło się zdjęcie pobitej i zakrwawionej kobiety, która rzekomo miała zostać zaatakowana przez agresywnych kontrmanifestantów.

Europoseł Wiosny Łukasz Kohut porównał nawet tę sytuację do prześladowań Żydów. „Środowisko LGBT zastąpiło uchodźców z kampanii w 2015 roku i Żydów z XX wieku” – napisał na Twitterze.

Jak się okazuje, informacja o tym, że kobieta została pobita przez kontrmanifestantów jest nieprawdziwa, bowiem nie była uczestniczką marszu LGBT, a właśnie kontrmanifestacji.

„Pewnie wiele/u was widziało już to zdjęcie. Widoczna na nim kobieta przedstawiana jest w kolportowanej szeroko interpretacji jako ofiara faszystowskich bojówek w Białymstoku, zaatakowana w trakcie marszu równości” – napisał uczestnik parady Andrzej Pałys. Mężczyzna zauważył jednak, ze jest to „fałszywa interpretacja wywołana sugestywnym obrazem”.

„Osoba ta jest kontrmanifestantką, partnerką jednego z najbardziej agresywnych faszolskich bandytów, który w pewnym momencie został zatrzymany przez policję (…). Kiedy policjanci próbowali go obezwładnić w sukurs przyszła widoczna na zdjęciu” – oznajmi i dodał, że kobieta została „sprowadzona na glebę”.

Pałys podkreślił, że był naocznym świadkiem tej sytuacji. „Skonsultowałem wątpliwości z dwiema świadkiniami i dwoma świadkami i wspólnie utrzymujemy podaną tu wersję zdarzenia” – zakończył swój wpis.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej