Pierwsza w Polsce taka operacja z użyciem robota

Operacja trwała 7 godzin i zakończyła się sukcesem (fot. Synektik)

Lekarze urolodzy z Warszawskiego Szpitala Mazovia przeprowadzili pierwszą w Polsce operację robotyczną endoskopowego wytworzenia jelitowego odprowadzania moczu wewnątrz jamy brzusznej u pacjenta z nowotworem. Polscy urolodzy już wcześniej wykonywali podobne operacje, ale zwykle otwierali przy tym jamę brzuszną chorego – i nie posługiwali się robotem.

Nowa metoda leczenia raka jajnika. W chore miejsce trafia ciepła chemia

Chemioterapia podgrzana do 42,5 stopni Celsjusza to nowa metoda leczenia pacjentek z rakiem jajnika. Właśnie zaczęli ją stosować lekarze z...

zobacz więcej

To pierwszy tego typu zabieg wykonany w Polsce robotem Da Vinci z powodu raka pęcherza bez otwierania powłok brzusznych – podkreśliła Izabela Leśkiewicz, rzeczniczka szpitala.

Polscy urolodzy już wcześniej wykonywali podobne operacje, ale zwykle otwierali przy tym jamę brzuszną chorego – i nie posługiwali się robotem.

Jak poinformowała Leśkiewicz, najtrudniejszym elementem operacji było uformowanie zamiennego odprowadzenia moczu wewnątrz ciała z 7 cm jelita cienkiego pacjenta. Wykonana z niego tzw. wstawka jelitowa będzie służyła za odprowadzenie moczu.

Operację wykonał w niedzielę 21 lipca 2019 r. dr n.med. Tomasz Szopiński wraz z zespołem lekarzy ze Szpitala Mazovia. Operacja trwała siedem godzin i zakończyła się sukcesem: w 12 godzin po zabiegu pacjent zaczął samodzielnie się poruszać, a w ciągu tygodnia powinien zostać wypisany do domu – informuje szpital.

W Europie takie zabiegi wykonuje się tylko w kilku ośrodkach, m.in. w Szwecji.

Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje zabiegów robotycznych, dlatego operacje tego typu pozostają odpłatne. Warszawski Szpital Mazovia w 2017 r. jako pierwszy w Polsce rozpoczął operacje z użyciem robota Da Vinci u pacjentów ze schorzeniami urologicznymi.

źródło:

Zobacz więcej