Wenezuela: Przerwy w dostawie prądu w kilku częściach kraju

Dostawy prądu wstrzymano w większości Caracas (fot. Twitter/Ricardo Aleman)

W Caracas i innych częściach ogarniętej kryzysem Wenezueli nie ma prądu – poinformowali dziennikarze AFP i internauci. Minister informacji Jorge Rodrigues podał, że awaria jest efektem „ataku elektromagnetycznego”, nie podał jednak, kto miałby za nim stać.

Kolejny blackout w Caracas i innych miastach Wenezueli

Caracas i inne miasta Wenezueli ponownie pogrążyły się w piątek wieczorem w ciemnościach w rezultacie kolejnej przerwy w dostawach prądu. W...

zobacz więcej

Dostawy prądu wstrzymano w większości Caracas. Państwowa firma energetyczna CORPOELEC zgłosiła jedynie awarię dotyczącą niektórych części stolicy, a nie innych miejsc kraju.

Jeszcze większa przerwa w dostawie prądu miała miejsce w marcu. Dotknęła wówczas wszystkie 23 stany w Wenezueli i trwała tydzień, paraliżując dostawę podstawowych towarów i usług, w tym zaopatrzenie w wodę. Prezydent Nicolas Maduro oskarżył wówczas o to „terrorystów” twierdząc, że zaatakowali elektrownię wodną Guri na południu kraju, która zasila 80 procent kraju.

Kolejna awaria miała miejsce w kwietniu i także odcięła od dostaw energii znaczną część kraju, w tym Caracas. Trwała jednak tylko kilka godzin.

Wenezuela to kraj posiadający największe na świecie złoża ropy naftowej. Jednak fatalne zarządzanie państwowymi firmami doprowadziło większość mieszkańców na skraj ubóstwa. W ubiegłym roku inflacja sięgnęła ponad miliona procent. Dramatyczna sytuacja ekonomiczna Wenezueli spowodowała, że według danych ONZ, z kraju wyjechało 3,5 miliona mieszkańców.

Wenezuelczycy uciekają, bo w kraju nie ma jedzenia, leków, rośnie przemoc i panuje hiperinflacja.

źródło:
Zobacz więcej